04.08.2014 - 16:34

Via ferrata láká milovníky adrenalinu

Autor:

Od otevření via ferraty uběhly necelé tři měsíce. Za tu dobu ji navštívilo mnoho lezců. Záchranáři museli zasahovat dvakrát.  Naposledy tuto neděli, jeden z lezců totiž udělal fatální chybu.

 

V neděli odpoledne museli záchranáři vyprostit muže, který porušil bezpečnostní pravidla při lezení na ferratě a zřítil se asi ze 40 metrové výšky. Podle mluvčího Zdravotnické záchranné služby Ústeckého kraje Pavla Šebesty utrpěl muž vážná poranění a byl hospitalizován na traumacentru nemocnice v Ústí nad Labem. Za dobu fungování je to po druhé, co museli záchranáři zasahovat. V prvním případě hasiči pomáhali muži, který přecenil své síly a v závěru výstupu se dostal do potíží. „Pomáhali jsme muži, který přecenil své fyzické možnosti. Naštěstí se tato krizová situace obešla bez zranění,“ vysvětlil Jiří Hykl, velitel stanice HZS Děčín. Výstup ferratovou cestou je nebezpečné podceňovat. Převýšení je velké, trasy poměrně dlouhé a cesta nahoru může nezkušeným lezcům trvat i více jak hodinu. „Pokud na skálu praží slunce, může dojít k nevolnosti a ztrátě koncentrace. Lezci by proto neměli skálu podceňovat. Nejen dodržení všech bezpečnostních opatření je tedy životně nutné, zapomínat by se nemělo ani na fyzickou zdatnost,“ doplnil Jiří Hykl. Při výstupu mohou k odpočinku lezci využít lavičku se stolem, tu umístil tvůrce cest Karel Bělina zhruba do poloviny trasy.


Výstup po takto zajištěné cestě se zdá jednoduchý, ale opak je pravdou. V žádném případě se na cestu vzhůru není možné vydat bez základních znalostí bezpečnosti a bez správného vybavení. Návštěvníci musí mít sedák, pevné boty, přilbu, rukavice a ferratový set, ten zaručí, že při správném používání bude lezec po celou dobu výstupu zajištěn. Kdo si na výstup netroufne, může si domluvit průvodce.


Pět variant, které vytvořil Karel Bělina, je v obtížnosti B až C+ s výškou převýšení 95 m. Spíše mírně náročné cesty otevírají nové výhledy na údolí Labe a zámek. Nedávno byly otevřeny dvě nové cesty, které jsou pro zdatnější a zkušenější lezce. Všechny cesty jsou jednosměrné.


Zajištěné cesty (německy Klettersteig, italsky via ferrata) jsou výstupy v horském terénu, které jsou předem opatřené fixními ocelovými lany, případně také ocelovými žebříky a stupy. Toto trvalé zajištění umožňuje vysokohorským turistům proniknout i do míst, kam by se jinak dostali jen s pomocí horolezecké techniky.
Klasické via ferraty jsou známé především z oblasti italských Dolomit, kde vznikly v době světových válek a sloužily vojákům při pohybu v horách. Tyto cesty vedou převážně po přirozených postupových liniích a horských chodnících. Nové zajištěné cesty vedou často velmi příkrým terénem a vyznačují se velkým množstvím ocelových žebříků, řetězů a stupů (tzv. kramlí).

Počet zobrazení: 221
Sdílet

Základní údaje

 • Statutární město Děčín
  Magistrát města Děčín
  Ing. Jiří Anděl, CSc.
  primátor města
  Ing. Jaromír Zajíček, MPA
  tajemník úřadu
  Budova A1:
  Mírové nám. 1175/5, 405 38 Děčín
  50°46'25.7"N 14°11'44.3"E
  Budova B1:
  28. října 1155/2, 405 02 Děčín I
  50°46'58.5"N 14°12'57.2"E
  IČO: 00261238; DIČ: CZ00261238
  +420 412 593 111
  Úřední hodiny magistrátu
  Datová schránkadatová schránka
   statutárního města Děčín: x9hbpfn
  Datová schránkadatová schránka
   Magistrátu města Děčín: nj6wxpq
    

Rychlý kontakt

Máte-li dotaz, který chcete uveřejnit na našich webových stránkách, použijte, prosím, sekci Dotazy občanů. Tento formulář slouží pouze pro rychlý kontakt s úřadem.
Zbývající počet znaků: 1000
Odesláním zprávy souhlasíte se zpracováním osobních údajů (GDPR).

Něco málo o Děčínu

48594
obyvatel (r. 2019)
118
rozloha (km²)
35
městských částí
448
ulic
971
rozpočet (mil. Kč)

Anketa

Zpravodaj města

ISO 9001:2015

SGS Česká RepublikaStatutární město Děčín, Magistrát města Děčín je držitelem certifikátu kvality od mezinárodní firmy SGS se sídlem ve Švýcarsku.

Veřejné zakázky

Člen Platformy odpovědného veřejného zadávání

Město pro byznys

Město pro byznys

Přívětivý úřad

Přívětivý úřad 2019Přívětivý úřad 2020
3. místo
v Ústeckém kraji.
Potvrzeno
Ministerstvem vnitra
České republiky.

Back to top