Nastavení přístupnosti

30.03.2015 - 16:04

Sídliště v Březinách by se mělo změnit

Autor:

Zrevitalizovat sídliště v Březinách chce v příštím roce nové vedení radnice. Sídliště se totiž dlouhodobě potýká s nedostatkem parkovacích míst a špatným stavem chodníků. Město se touto situací zabývá již od roku 2007.


Díky malému množství parkovacích ploch je velmi problematické v sídlišti zaparkovat. Vozidla stojí částečně na chodníku a v místech, kde zasahují do vozovky, a je prakticky nemožné do sídliště projet větší technikou. Lidé dlouhodobě volají po úpravě veřejného prostranství a řešení parkování. Město v minulosti nechalo zpracovat studii, která by tuto situaci zlepšila. Obyvatelé Březin se mohli se studií seznámit v rámci veřejného projednání v místní základní škole již v roce 2012. „Ze setkání s obyvateli sídliště vyplynulo, že nebude jednoduché zdejší komplikovanou situaci vyřešit, protože se lidé nemohou shodnout na způsobu řešení,“ řekl František Pelant, bývalý primátor a současný opoziční zastupitel. Na setkání se utvořila pracovní skupina sestavená z odborníků magistrátu a obyvatel Březin, která se snažila najít přijatelnou variantu úprav sídliště. Hlavním problémem podle místních je jednohlasně parkování a špatná průjezdnost ulic. „Je velký problém, pokud chcete po chodníku projet s kočárkem. Nejen, že jsou chodníky ve špatném stavu, ale jsou také z velké míry obsazeny zaparkovanými auty. Rádi bychom více hracích ploch pro děti, v sídlišti je totiž pouze jedno dětské hřiště, které na kapacitu sídliště nestačí,“ řekl Jindřich Nováček, obyvatel Březin.

Město má nyní k dispozici ideovou studii, která nabízí způsob lepšího uspořádání a rozvržení zelených ploch, parkovacích míst a relaxačních zón. „Sídliště jsme s kolegy několikrát navštívili a prošli si jednotlivé ulice. Je určitě nutné začít intenzivně pracovat na změnách, které povedou ke zvýšení standardu bydlení a hlavně zlepšení bezpečnosti obyvatel. Myslím tím hlavně ve smyslu průjezdu sídliště. Současná situace je podle mého názoru neúnosná. Pokud by totiž došlo k nějaké krizové situaci, byl by velmi obtížný zásah složek IZS. Vozidla, která nyní stojí po celé délce ulic, by v podstatě znemožnila jakoukoliv záchrannou akci,“ řekla Marie Blažková, primátorka města.

Revitalizace sídliště je rozdělena do tří etap. První etapa zahrnuje ulici Kosmonautů v okolí školy, druhá etapa zahrnuje zbytek ulice Kosmonautů a severní část sídliště. Třetí etapa řeší východní část. Ideová studie, kterou má město k dispozici, počítá s co největším zachováním zeleně. „Jsme si vědomi, že poloha sídliště a majetkové poměry neumožňují takové řešení, které by uvítali všichni obyvatelé. Přesto se budeme snažit zlepšit okolí domů co nejlépe,“ doplnila primátorka. Realizaci úprav bude předcházet úprava ploch vhodných pro parkování po dobu stavebních prací. Obyvatelé ulice Kosmonautů budou mít k dispozici odstavnou plochu za točnou MHD. Po kompletní revitalizaci by podle ideové studie měl počet parkovacích míst narůst více jak o polovinu z původních 127 na 258. „Nově se nám podařilo vyjednat, že základní škola uvolní některé své prostory, které budeme moci využít a tím získáme větší akční rádius pro realizaci revitalizace,“ řekl Jiří Anděl, náměstek primátorky. Nové budou herní prvky pro děti, plochy pro tříděný a komunální odpad a místa pro bezpečné přecházení vozovky. „Předpokládáme, že náklady na kompletní úpravy sídliště vyjdou město na 20 milionů korun. Pro financování chceme využít dotaci Ministerstva pro místní rozvoj, které by mělo v letošním roce vyhlásit výzvu na regeneraci veřejných prostranství panelových sídlišť,“ vysvětlil Jiří Anděl. Nyní město připravuje vyhlášení veřejné zakázky na výběr projektanta, stavět by se mělo v roce 2016.

Počet zobrazení: 940
Sdílet

Základní údaje

 • Statutární město Děčín
  Magistrát města Děčín
  Ing. Jiří Anděl, CSc.
  primátor města
  Ing. Martin Kříž
  tajemník úřadu
  Budova A1:
  Mírové nám. 1175/5, 405 38 Děčín
  50°46'25.7"N 14°11'44.3"E
  Budova B1:
  28. října 1155/2, 405 02 Děčín I
  50°46'58.5"N 14°12'57.2"E
  IČO: 00261238; DIČ: CZ00261238
  +420 412 593 111
  Úřední hodiny magistrátu
  posta@mmdecin.cz
  Datová schránkadatová schránka
   statutárního města Děčín: x9hbpfn
  Datová schránkadatová schránka
   Magistrátu města Děčín: nj6wxpq
    

Rychlý kontakt

Máte-li dotaz, který chcete uveřejnit na našich webových stránkách, použijte, prosím, sekci Dotazy občanů. Tento formulář slouží pouze pro rychlý kontakt s úřadem.
Zbývající počet znaků: 1000
Odesláním zprávy souhlasíte se zpracováním osobních údajů (GDPR).

Něco málo o Děčínu

47951
obyvatel (r. 2021)
43
průměrný věk
118
rozloha (km²)
35
městských částí
448
ulic
Děčín je nejníže položené město v České republice, ležící na soutoku Labe a Ploučnice. Jeho centrum má nadmořskou výšku 135 metrů. Jedná se o významný říční přístav a důležitou dopravní křižovatku (stýká se zde pět železničních tratí, prochází jím i 1. železniční koridor a několik významných silničních tahů).

Rodáci: spoluzakladatel Sokola prof. Miroslav Tyrš, matematik Johann Radon, topmodelka Karolína Kurková, herci Jiří Bartoška a Jiří Maryško, zpěváci Sámer Issa a Sabina Křováková, sportovci Vladimír Šmicer, Tomáš Kraus a řada dalších osobností.

ISO 9001:2015

SGS Česká RepublikaStatutární město Děčín, Magistrát města Děčín je držitelem certifikátu kvality od mezinárodní firmy SGS se sídlem ve Švýcarsku.

Veřejné zakázky

Člen Platformy odpovědného veřejného zadávání

Město pro byznys

Město pro byznys

Přívětivý úřad

Přívětivý úřad 2019Přívětivý úřad 2021
2. místo
v Ústeckém kraji.
Potvrzeno
Ministerstvem vnitra
České republiky.

Back to top