Nastavení přístupnosti

31.03.2016 - 15:37

Městská policie opět zahájila cyklus přednášek na školách

Autor:

Po krátkodobém útlumu městská policie opět zahájila cyklus přednášek prevence kriminality na základních a středních školách. Přednášky má na starosti určený strážník, který jim nově věnuje prakticky celou pracovní dobu. Za posledních několik týdnů již stihl odučit více než stovku hodin a kalendář s dalšími přednáškami je zaplněn téměř do konce školního roku.

 


Městská policie se v přednáškách soustředí zejména na střední školy a učiliště, případně na druhé stupně základních škol. „Potřebujeme být s touto věkovou skupinou neustále v kontaktu a působit na ni s pomocí pedagogického sboru. Díky přednáškám získávají účastníci základní právní povědomí, které jim často chybí, i důležité informace o trestné činnosti, přestupcích, úkolech státní a městské policie apod.,“ uvedl ředitel děčínské městské policie Marcel Horák.


Nově má na starosti přednášky náš strážník Ing. Lukáš Moudrý, DiS., který se s nabídkou spolupráce již obrátil na vedení děčínských škol. Zájem ze strany školských zařízení je značný a kalendář lektora je téměř zaplněn na několik měsíců dopředu. „Samozřejmě se budeme v rámci našich možností snažit vyjít vstříc i dalším zájemcům, ovšem takový zájem je opravdu nečekaný,“ doplnil ředitel. Návrh na zintenzivnění přednáškové činnosti vyplynul jako jeden ze základních úkolů primátorky, která současně předsedá komisi prevence kriminality. „Dočasně jsme tuto aktivitu minimalizovali i z toho důvodu, že městská policie byla personálně oslabena. Podařilo se nám ale počet strážníků doplnit a je na čase se k přednáškám vrátit. Vnímám je jako jeden ze zásadních nástrojů prevence a základ komunikace městské policie s mladší generací, která se může dostat do konfliktu se zákonem,“ vysvětlila primátorka Marie Blažková.


Přednášky strážníci zaměřují především na kriminalitu páchanou mládeží. Jde například o frekventovaný problém sprejerství, o kterém řada mladých lidí ani neví, že je trestným činem, majetkovou kriminalitu, násilnou kriminalitu a v neposlední řadě na problematiku drog a zejména na posílení vnímání odpovědnosti za své jednání. „Nejde o suché seznámení se zákony, ale spíše o popis zkušeností ze služby. Na reálných příkladech ze života se strážník snaží žákům a studentům tyto informace podat. Zároveň nejde o klasickou monologickou přednášku, snaha je spíše zapojit žáky do diskuse,“ vysvětlil ředitel. Dodal, že do přednášek strážníci podle aktuálních potřeb zařazují nová témata. To se týká například šikany na školách a kyberšikany. „Samozřejmě nejde jen o přednášky zaměřené na kriminalitu páchanou mládeží, ale i kriminalitu páchanou na mládeži. Kolega Moudrý, který několik let působil mj. i u Policie ČR, v rámci nich seznamuje mladé posluchače s případy trestných činů spáchaných na dětech a radí, jak se těmto situacím pokud možno vyhnout, případně jak se zachovat, pokud se někdy do podobné situace dostanou,“ zdůraznil Horák.

Počet zobrazení: 688
Sdílet

Základní údaje

 • Statutární město Děčín
  Magistrát města Děčín
  Ing. Jiří Anděl, CSc.
  primátor města
  Ing. Martin Kříž
  tajemník úřadu
  Budova A1:
  Mírové nám. 1175/5, 405 38 Děčín
  50°46'25.7"N 14°11'44.3"E
  Budova B1:
  28. října 1155/2, 405 02 Děčín I
  50°46'58.5"N 14°12'57.2"E
  IČO: 00261238; DIČ: CZ00261238
  +420 412 593 111
  Úřední hodiny magistrátu
  posta@mmdecin.cz
  Datová schránkadatová schránka
   statutárního města Děčín: x9hbpfn
  Datová schránkadatová schránka
   Magistrátu města Děčín: nj6wxpq
    

Rychlý kontakt

Máte-li dotaz, který chcete uveřejnit na našich webových stránkách, použijte, prosím, sekci Dotazy občanů. Tento formulář slouží pouze pro rychlý kontakt s úřadem.
Zbývající počet znaků: 1000
Odesláním zprávy souhlasíte se zpracováním osobních údajů (GDPR).

Něco málo o Děčínu

47951
obyvatel (r. 2021)
43
průměrný věk
118
rozloha (km²)
35
městských částí
448
ulic
Děčín je nejníže položené město v České republice, ležící na soutoku Labe a Ploučnice. Jeho centrum má nadmořskou výšku 135 metrů. Jedná se o významný říční přístav a důležitou dopravní křižovatku (stýká se zde pět železničních tratí, prochází jím i 1. železniční koridor a několik významných silničních tahů).

Rodáci: spoluzakladatel Sokola prof. Miroslav Tyrš, matematik Johann Radon, topmodelka Karolína Kurková, herci Jiří Bartoška a Jiří Maryško, zpěváci Sámer Issa a Sabina Křováková, sportovci Vladimír Šmicer, Tomáš Kraus a řada dalších osobností.

ISO 9001:2015

SGS Česká RepublikaStatutární město Děčín, Magistrát města Děčín je držitelem certifikátu kvality od mezinárodní firmy SGS se sídlem ve Švýcarsku.

Veřejné zakázky

Člen Platformy odpovědného veřejného zadávání

Město pro byznys

Město pro byznys

Přívětivý úřad

Přívětivý úřad 2019Přívětivý úřad 2021
2. místo
v Ústeckém kraji.
Potvrzeno
Ministerstvem vnitra
České republiky.

Back to top