Nastavení přístupnosti

21.09.2015 - 00:00

Letní škola v Rumburku

Autor:

Děčínské pracoviště Fakulty dopravní ČVUT v Praze uspořádalo pro své studenty Letní školu zaměřenou na simulaci a vizualizaci. Cílem bylo seznámit studenty s moderními měřícími zařízeními a technikou, která je součástí nově otevřené simulační a vizualizační laboratoře vybudované v rámci projektu „Specializované centrum pro aplikovanou simulaci a vizualizaci“ z programu Cíl 3. V průběhu kurzu byla představena a studenty následně vyzkoušena tvorba detailních modelů pomocí fotogrammetrie a laserového skenování.


Během prvního dne proběhla prohlídka historické části města Rumburk v rámci, které si studenti vybírali objekty pro svá následná měření. V dalších dnech byli studenti průběžně seznamováni s používanou technikou, jejím správným nastavením a postupy vlastních měření.

Důraz byl kladen také na případná omezení a možnosti využití jednotlivých technologií v praxi. Studenti následně ve dvojicích samostatně pořizovali a zpracovávali jednotlivé jimi vybrané modely či stavby. V případě fotogrammetrické rekonstrukce byla využívána digitální obrazová korelace, která umožňuje automatické referencování a následnou prostorovou rekonstrukci objektů či staveb. Pro tvorbu a zpracování jednotlivých fotogrammetrickým modelů byl využit program Agisoft PhotoScan spolu s jeho kalibračním doplňkem Agisoft Lens.

V druhém bloku byli studenti seznámeni se statickým laserem FARO scan a programem FARO Scene, ve kterém následně zpracovávali generovaná mračna bodů. Jelikož jsou obě využívané metody značně náročné na výpočetní výkon, byli studentům zajištěn přístup na výpočetní servery fakulty dopravní.

Po odborných přednáškách a vlastním zpracovávání jednotlivých měření byl kurz doplněn volnočasovými aktivitami pro všechny zúčastněné. V rámci odborných prací byla také zahájena spolupráce s firmou GEO – TOOLS, resp. Miloslavem Nechybou. V poslední části byl kurz završen exkurzí firmy Materialise, kde se mohli seznámit s různými technikami 3D tisku.

Níže jsou k porovnání reálné předlohy zpracovávaných objektů a výsledné 3D modely zpracované v programu Agisof Photoscan pořízeného z programu Cíl 3 projektu „Specializované centrum pro aplikovanou simulaci a vizualizaci“.

Počet zobrazení: 805
Sdílet

Základní údaje

 • Statutární město Děčín
  Magistrát města Děčín
  Ing. Jiří Anděl, CSc.
  primátor města
  Ing. Martin Kříž
  tajemník úřadu
  Budova A1:
  Mírové nám. 1175/5, 405 38 Děčín
  50°46'25.7"N 14°11'44.3"E
  Budova B1:
  28. října 1155/2, 405 02 Děčín I
  50°46'58.5"N 14°12'57.2"E
  IČO: 00261238; DIČ: CZ00261238
  +420 412 593 111
  Úřední hodiny magistrátu
  posta@mmdecin.cz
  Datová schránkadatová schránka
   statutárního města Děčín: x9hbpfn
  Datová schránkadatová schránka
   Magistrátu města Děčín: nj6wxpq
    

Rychlý kontakt

Máte-li dotaz, který chcete uveřejnit na našich webových stránkách, použijte, prosím, sekci Dotazy občanů. Tento formulář slouží pouze pro rychlý kontakt s úřadem.
Zbývající počet znaků: 1000
Odesláním zprávy souhlasíte se zpracováním osobních údajů (GDPR).

Něco málo o Děčínu

47951
obyvatel (r. 2021)
43
průměrný věk
118
rozloha (km²)
35
městských částí
448
ulic
Děčín je nejníže položené město v České republice, ležící na soutoku Labe a Ploučnice. Jeho centrum má nadmořskou výšku 135 metrů. Jedná se o významný říční přístav a důležitou dopravní křižovatku (stýká se zde pět železničních tratí, prochází jím i 1. železniční koridor a několik významných silničních tahů).

Rodáci: spoluzakladatel Sokola prof. Miroslav Tyrš, matematik Johann Radon, topmodelka Karolína Kurková, herci Jiří Bartoška a Jiří Maryško, zpěváci Sámer Issa a Sabina Křováková, sportovci Vladimír Šmicer, Tomáš Kraus a řada dalších osobností.

ISO 9001:2015

SGS Česká RepublikaStatutární město Děčín, Magistrát města Děčín je držitelem certifikátu kvality od mezinárodní firmy SGS se sídlem ve Švýcarsku.

Veřejné zakázky

Člen Platformy odpovědného veřejného zadávání

Město pro byznys

Město pro byznys

Přívětivý úřad

Přívětivý úřad 2019Přívětivý úřad 2021
2. místo
v Ústeckém kraji.
Potvrzeno
Ministerstvem vnitra
České republiky.

Back to top