Nastavení přístupnosti

02.06.2016 - 08:17

Cesty na ferratě musejí být bezpečné

Autor:

Město, které je majitelem zajištěných cest na Pastýřské stěně, musí zajistit maximální bezpečnost pro návštěvníky. Ti tam sice lezou na svou vlastní zodpovědnost, přesto si musí být město jisto, že není na cestách žádná technická závada. O stav ferraty se nyní společně s odborem místního hospodářství a majetku města stará správce Karel Martínek, kterého doporučil Karel Bělina, když nemohl práci ze zdravotních důvodů vykonávat. Ferrata má nyní 15 cest a tento stav je podle vedení radnice konečný.

 

Není možné neustále ferratu rozšiřovat. Kapacita skály je bohužel omezená. Důvodů pro naše rozhodnutí je několik. Z jedné strany jsou klasické lezecké cesty vytvořené horolezci již v minulosti a jsou stále využívány způsobem klasického lezení, z druhé není dostatečně stabilní skalní masiv, kde probíhá dlouhodobý monitoring. Nehledě na to, že některé pozemky ani nejsou v majetku města,“ řekl Jiří Anděl, náměstek primátorky. Radnice si uvědomuje, že ferrata je velkou turistickou atrakcí a do města přitáhne návštěvníky nejen z celé republiky, ale také ze zahraničí. „Existence a dobré fungování této atrakce je pro nás prioritní. Bohužel atmosféru kazí vyhrocené situace s tvůrcem cest Karlem Bělinou. Jeho zásluhy o vznik ferraty jsou neoddiskutovatelné a my si ho proto nesmírně vážíme. Na druhou stranu je velmi složité vysvětlit panu Bělinovi, že není možné neustálé další rozšiřování,“ vysvětlil Jiří Anděl. Leckdy složitá vyjednávání nakonec vedla k vzájemnému pochopení a dohodě. „Je mi líto, že se Karel našich úmluv nedrží. Chápu jeho postoj, je ale nutné, aby respektoval pravidla, která jsme si vzájemně stanovili,“ dodal Jiří Anděl. Situace je nyní taková, že Karel Bělina vytvořil další nástupní cestu, která podle města neodpovídá bezpečnostním předpisům. Problém radnice vidí především ve velké koncentraci lidí na skále, kdy v některých exponovaných místech dochází k hromadění lezců a mohou tak vznikat nebezpečné situace. „Rozhodně je lepší počkat si na volnou cestu dole, než stát ve stěně a zbytečně ztrácet síly čekáním. Uvědomme si, že na tuto atrakci rádi chodí i naprostí amatéři a rodiny s dětmi a vytváření nebezpečných momentů musíme předcházet,“ dodal náměstek.

Počet zobrazení: 738 Naposledy změněno: 02.06.2016 - 08:21
Sdílet

Základní údaje

 • Statutární město Děčín
  Magistrát města Děčín
  Ing. Jiří Anděl, CSc.
  primátor města
  Ing. Martin Kříž
  tajemník úřadu
  Budova A1:
  Mírové nám. 1175/5, 405 38 Děčín
  50°46'25.7"N 14°11'44.3"E
  Budova B1:
  28. října 1155/2, 405 02 Děčín I
  50°46'58.5"N 14°12'57.2"E
  IČO: 00261238; DIČ: CZ00261238
  +420 412 593 111
  Úřední hodiny magistrátu
  posta@mmdecin.cz
  Datová schránkadatová schránka
   statutárního města Děčín: x9hbpfn
  Datová schránkadatová schránka
   Magistrátu města Děčín: nj6wxpq
    

Rychlý kontakt

Máte-li dotaz, který chcete uveřejnit na našich webových stránkách, použijte, prosím, sekci Dotazy občanů. Tento formulář slouží pouze pro rychlý kontakt s úřadem.
Zbývající počet znaků: 1000
Odesláním zprávy souhlasíte se zpracováním osobních údajů (GDPR).

Něco málo o Děčínu

47951
obyvatel (r. 2021)
43
průměrný věk
118
rozloha (km²)
35
městských částí
448
ulic
Děčín je nejníže položené město v České republice, ležící na soutoku Labe a Ploučnice. Jeho centrum má nadmořskou výšku 135 metrů. Jedná se o významný říční přístav a důležitou dopravní křižovatku (stýká se zde pět železničních tratí, prochází jím i 1. železniční koridor a několik významných silničních tahů).

Rodáci: spoluzakladatel Sokola prof. Miroslav Tyrš, matematik Johann Radon, topmodelka Karolína Kurková, herci Jiří Bartoška a Jiří Maryško, zpěváci Sámer Issa a Sabina Křováková, sportovci Vladimír Šmicer, Tomáš Kraus a řada dalších osobností.

ISO 9001:2015

SGS Česká RepublikaStatutární město Děčín, Magistrát města Děčín je držitelem certifikátu kvality od mezinárodní firmy SGS se sídlem ve Švýcarsku.

Veřejné zakázky

Člen Platformy odpovědného veřejného zadávání

Město pro byznys

Město pro byznys

Přívětivý úřad

Přívětivý úřad 2019Přívětivý úřad 2021
2. místo
v Ústeckém kraji.
Potvrzeno
Ministerstvem vnitra
České republiky.

Back to top