Nastavení přístupnosti

27.06.2017 - 15:04

Nový zákon umožní obcím omezit částečně výplatu dávek na bydlení

Autor:
ilustrační foto ilustrační foto

Novela zákona o pomoci v hmotné nouzi, platná od prvního června, přinesla městům novou možnost, jak bojovat s nezodpovědnými majiteli domů, kteří zneužívají současný systém sociálních dávek a cíleně pronajímají byty v často nevyhovujícím stavu za vysoké nájemné. Novela umožní městům, která se potýkají s problémovými lokalitami, kde dochází k zvýšenému výskytu sociálně nežádoucích jevů, výplatu dávek na bydlení částečně omezit. Vedení Děčína chce této možnosti využít a shromažďuje nyní potřebné podklady k několika vytipovaným lokalitám.


Novela umožňuje obcím vymezit určitou lokalitu, například konkrétní dům, kde dochází k vyššímu výskytu sociálně nežádoucích jevů, například přestupků proti veřejnému pořádku, občanskému soužití nebo majetku, případně kde je ohrožována výchova dětí, a požádat pověřený obecní úřad o vydání tzv. opatření obecné povahy, které výplatu jednoho typu sociální dávky v dané lokalitě omezí. A to do doby, než dojde ke zlepšení situace. „Je to po dlouhé době první zákonná možnost, kterou mohou města využít a tlačit na majitele problémových nemovitostí, jejichž nájemníci mnohdy znepříjemňují život svému okolí, aby se do řešení situace intenzivněji zapojili. V současné době majitelé pouze vybírají přemrštěné nájemné a o to, že v okolí těchto domů se množí problémy se ani v nejmenším nezajímají. Města mají prakticky nulové možnosti, jak zakročit,“ uvedla děčínská primátorka Marie Blažková. Dodala, že omezení dávek se bude týkat nově příchozích obyvatel, nikoli stávajících nájemníků.


Vedení města vytipovalo několik nemovitostí, kterých se omezení bude týkat v první fázi zavádění nového opatření do praxe. Jde o problémový dům v ulici Zelená na Starém Městě a jeden dům v ulici Krátká. „Evidujeme celou řadu přestupků a výjezdů k nahlášeným problémům. Častým nešvarem jsou množící se skládky, které mají na svědomí nájemníci, kteří se přistěhují jen na krátkou dobu a problém s domovním odpadem řeší tak, že jej prostě vyhodí nenápadně na ulici nebo odloží ke kontejnerům, což je někdy ten nejmenší problém. Samozřejmě takto problémoví nájemníci znepříjemňují život širokému okolí, nemají elementární úctu k zákonům a pořádku a pravidla občanského soužití nebo obyčejné slušnosti jim nic neříkají. Často vznikají problémy i tím, že se absolutně nestarají o své početné potomky,“ uvedl ředitel děčínské městské policie Marcel Horák. Město nyní zpracovává podklady, k nimž se musí vyjádřit Policie ČR a orgán sociálně právní ochrany dětí. „Věříme, že majitelé konečně začnou jednat a do řešení problémů se zapojí. Pokud dojde ve vybraných lokalitách ke zlepšení situace, požádáme opět příslušný úřad, aby rozhodnutí zrušil. Než k omezení dojde, pokusíme se ještě majitele oslovit a domluvit se na nějaké rozumné spolupráci, která by okamžitě vedla k rapidnímu zlepšení života v dané lokalitě,“ dodala primátorka.

Počet zobrazení: 1197
Sdílet

Základní údaje

 • Statutární město Děčín
  Magistrát města Děčín
  Ing. Jiří Anděl, CSc.
  primátor města
  Ing. Martin Kříž
  tajemník úřadu
  Budova A1:
  Mírové nám. 1175/5, 405 38 Děčín
  50°46'25.7"N 14°11'44.3"E
  Budova B1:
  28. října 1155/2, 405 02 Děčín I
  50°46'58.5"N 14°12'57.2"E
  IČO: 00261238; DIČ: CZ00261238
  +420 412 593 111
  Úřední hodiny magistrátu
  posta@mmdecin.cz
  Datová schránkadatová schránka
   statutárního města Děčín: x9hbpfn
  Datová schránkadatová schránka
   Magistrátu města Děčín: nj6wxpq
    

Rychlý kontakt

Máte-li dotaz, který chcete uveřejnit na našich webových stránkách, použijte, prosím, sekci Dotazy občanů. Tento formulář slouží pouze pro rychlý kontakt s úřadem.
Zbývající počet znaků: 1000
Odesláním zprávy souhlasíte se zpracováním osobních údajů (GDPR).

Něco málo o Děčínu

47951
obyvatel (r. 2021)
43
průměrný věk
118
rozloha (km²)
35
městských částí
448
ulic
Děčín je nejníže položené město v České republice, ležící na soutoku Labe a Ploučnice. Jeho centrum má nadmořskou výšku 135 metrů. Jedná se o významný říční přístav a důležitou dopravní křižovatku (stýká se zde pět železničních tratí, prochází jím i 1. železniční koridor a několik významných silničních tahů).

Rodáci: spoluzakladatel Sokola prof. Miroslav Tyrš, matematik Johann Radon, topmodelka Karolína Kurková, herci Jiří Bartoška a Jiří Maryško, zpěváci Sámer Issa a Sabina Křováková, sportovci Vladimír Šmicer, Tomáš Kraus a řada dalších osobností.

ISO 9001:2015

SGS Česká RepublikaStatutární město Děčín, Magistrát města Děčín je držitelem certifikátu kvality od mezinárodní firmy SGS se sídlem ve Švýcarsku.

Veřejné zakázky

Člen Platformy odpovědného veřejného zadávání

Město pro byznys

Město pro byznys

Přívětivý úřad

Přívětivý úřad 2019Přívětivý úřad 2021
2. místo
v Ústeckém kraji.
Potvrzeno
Ministerstvem vnitra
České republiky.

Back to top