Nastavení přístupnosti

20.07.2017 - 07:50

Tyršův Děčín slibuje sport i zábavu pro všechny

Autor:

Třetí zářijový víkend se ponese v duchu významného děčínského rodáka Dr. Miroslava Tyrše a bude plný sportu, kultury a zábavy pro celou rodinu. Akce Tyršův Děčín oživí nejen na Smetanovo nábřeží a Mariánskou louku, ale také v zámecké zahrady a Křížovou ulici.

 


V sobotu 16. září se dopoledne budou moci turisté zúčastnit pochodu, který začíná u rozhledny Děčínský Sněžník a končí v Děčíně. Odpoledne se pak těšte na kulturu u rogala, kde vystoupí nejen děčínští muzikanti, například Tomáš Kettner, Los Pelotudos nebo U-style, ale také známý zpěvák Ondřej Ruml. O kousek dál se Mariánská louka promění v louku ryze sportovní. Děčínské kluby zde představí svoji činnost a děti si zde budou moci vyzkoušet nejrůznější sportovní aktivity. To ale není to jediné, workshop bubeníků nebo prezentace ZOO jistě osloví i ty, kteří sportu zrovna neholdují. Děti se také zabaví v mobilním hopsáriu. Z Mariánské louky můžete pokračovat do zámeckých zahrad, kde vás čeká streetball, golf a soutěže mateřského centra Rákosníček. V Křížové ulici si pak zatančíte salsu, poslechnete Jazz band a užijete si představení Divadélka Krajánek. Všechna místa, kde se koná program, prolne Sokolská stezka. Tu připraví Základní škola Dr. Miroslava Tyrše. Na osmi stanovištích budou děti plnit úkoly a dostanou malou odměnu.


Neděle 17. září bude patřit hlavně připomenutí osobnosti Miroslava Tyrše, který se v Děčíně tento den před 185 lety narodil. V 10 hodin se uskuteční pietní akt s položením květin u Tyršovy sochy na Smetanově nábřeží za účasti zástupců města, České obce sokolské i zahraničních hostů. U rogala potom vystoupí Pěvecký sbor Sokola Dětenice, Mažoretky ze Sokola Rakovník a Sokol Maxičky bude reprezentovat FaJJn oddíl aerobiku Jitky Jirušové. Po skončení programu u rogala se vydá průvod vedoucí dva koně na zámek k rodnému domku zakladatele Sokola.

Informace k akci najdete na webu www.tyrsuvdecin.cz


Akce Tyršův Děčín se poprvé konala v letech 1992, 1995,1996 na koupališti pod zámkem. Tradici se podařilo obnovit v roce 2015 sokolským setkáním v Kempu Děčín. Loni k setkání přibyl ještě sokolský program u rogala, průvod a prezentace sportovních oddílů.

Ph.Dr. Miroslav Tyrš byl český kritik, historik umění, estetik, profesor dějin na UK a na ČVUT v Praze, předseda výtvarného odboru Umělecké besedy a člen poroty pro sochařskou výzdobu Národního divadla německého původu. Podílel se na založení organizovaného tělovýchovného hnutí v Čechách, zejména Sokola. Narodil se 17. září 1832 v Děčíně v rodině lázeňského a panského lékaře dr. Jana Vincence Tiersche. Od dětství měl chatrné zdraví, a proto na radu svého lékaře začal cvičit. Byl jedním ze zakládajících členů Sokola. Zemřel tragickou smrtí – utonul v říčce Aaše v Tyrolských Alpách.

Počet zobrazení: 846 Naposledy změněno: 20.07.2017 - 08:49
Sdílet

Základní údaje

 • Statutární město Děčín
  Magistrát města Děčín
  Ing. Jiří Anděl, CSc.
  primátor města
  Ing. Martin Kříž
  tajemník úřadu
  Budova A1:
  Mírové nám. 1175/5, 405 38 Děčín
  50°46'25.7"N 14°11'44.3"E
  Budova B1:
  28. října 1155/2, 405 02 Děčín I
  50°46'58.5"N 14°12'57.2"E
  IČO: 00261238; DIČ: CZ00261238
  +420 412 593 111
  Úřední hodiny magistrátu
  posta@mmdecin.cz
  Datová schránkadatová schránka
   statutárního města Děčín: x9hbpfn
  Datová schránkadatová schránka
   Magistrátu města Děčín: nj6wxpq
    

Rychlý kontakt

Máte-li dotaz, který chcete uveřejnit na našich webových stránkách, použijte, prosím, sekci Dotazy občanů. Tento formulář slouží pouze pro rychlý kontakt s úřadem.
Zbývající počet znaků: 1000
Odesláním zprávy souhlasíte se zpracováním osobních údajů (GDPR).

Něco málo o Děčínu

47951
obyvatel (r. 2021)
43
průměrný věk
118
rozloha (km²)
35
městských částí
448
ulic
Děčín je nejníže položené město v České republice, ležící na soutoku Labe a Ploučnice. Jeho centrum má nadmořskou výšku 135 metrů. Jedná se o významný říční přístav a důležitou dopravní křižovatku (stýká se zde pět železničních tratí, prochází jím i 1. železniční koridor a několik významných silničních tahů).

Rodáci: spoluzakladatel Sokola prof. Miroslav Tyrš, matematik Johann Radon, topmodelka Karolína Kurková, herci Jiří Bartoška a Jiří Maryško, zpěváci Sámer Issa a Sabina Křováková, sportovci Vladimír Šmicer, Tomáš Kraus a řada dalších osobností.

ISO 9001:2015

SGS Česká RepublikaStatutární město Děčín, Magistrát města Děčín je držitelem certifikátu kvality od mezinárodní firmy SGS se sídlem ve Švýcarsku.

Veřejné zakázky

Člen Platformy odpovědného veřejného zadávání

Město pro byznys

Město pro byznys

Přívětivý úřad

Přívětivý úřad 2019Přívětivý úřad 2021
2. místo
v Ústeckém kraji.
Potvrzeno
Ministerstvem vnitra
České republiky.

Back to top