Nastavení přístupnosti

18.07.2019 - 12:55

Obchodníci s chudobou narazili, důrazný postup se nám vyplácí, říká primátor města

Autor:

Jednou z hlavních priorit současného vedení města Děčína je boj proti chudobě. Kromě vyhlašování takzvaných bezdoplatkových zón se město pustilo do přísných kontrol některých domů se špatnou pověstí. Kontrol se osobně účastní také primátor města Jaroslav Hrouda.

Pane primátore, jak vypadá, pokud jde o obchod s chudobou, aktuální situace v Děčíně?
Dlouhodobý boj proti tzv. obchodníkům s chudobou, kteří pronajímají své často zanedbané nemovitosti cíleně lidem závislým na sociálních dávkách, začíná přinášet výsledky. Intenzívním tlakem ze strany města a dalších orgánů se podařilo zastavit provoz ubytovny, jejíž existence dlouhé roky znepříjemňovala život lidem na Starém Městě. Podařilo se zamezit i vzniku nové ubytovny v ulici Jiřího z Poděbrad. Rozsáhlé kontroly vytipovaných nemovitostí budou i během následujícího období pokračovat.

Co jste při kontrolách zjistili?
Například při kontrole v Boleticích to byla celá řada velmi závažných problémů. Sám majitel navíc přiznal, že má dlouhodobě problémy s různými škůdci, které se nedaří zlikvidovat. To je výsledkem velmi zanedbané péče o nemovitost a toho, na jakou cílovou skupinu jsou podobní majitelé zaměřeni. Otřesné hygienické podmínky reálně ohrožují celé širší okolí.  Otevřeně říkám, že o tento způsob podnikání tady ve městě rozhodně nestojím a budu dělat vše pro to, aby majitelé buď svůj postoj radikálně změnili, nebo aby své aktivity ve městě definitivně ukončili.

Proč podobné kontroly neprobíhaly již v minulosti?
Ono najít řešení není úplně snadné. My jsme až po mnoha konzultacích našli celou řadu nástrojů, jak v těchto případech postupovat. Předcházela tomu mnohá jednání a analýzy současného stavu legislativy, ale určité řešení, které uvádíme do praxe, jsme nakonec našli, což je dobrá práce celého týmu lidí. Postupným tlakem se nám daří dosáhnout našeho cíle, někteří majitelé se na nás už obrací s tím, že než aby riskovali vysoké pokuty, raději s pronajímáním skončí.

Kdo všechno se kontrol účastní?
Tvorbou prvotních podkladů pro kontroly a mapování terénu včetně vytipování problémových domů jsem pověřil naši městskou policii, která pořídí potřebnou dokumentaci. Kontrol se kromě pracovníků příslušných odborů města účastní i zástupci hasičského záchranného sboru, hygieny a případně dalších institucí.

Budete v kontrolách i nadále pokračovat?
Ano. Současně s tím přistupujeme k postupnému rozšiřování tzv. bezdoplatkových zón, ve kterých se omezí vyplácení sociálních dávek na bydlení. Pokud už se nějaký objekt uvolní, není rozhodně v našem zájmu, aby jej majitelé znovu obsadili nájemníky často z jiných měst a neudělali vůbec nic pro zlepšení stavu. Pokud v tomto městě podnikají, musí přijmout svůj díl odpovědnosti. Nelze se tvářit, že jako pronajímatelé nenesou za nic odpovědnost. Snad to už někteří pochopili. V tomto trendu rozhodně nehodláme do budoucna polevit. Chceme žít v klidném, hezkém a bezpečném městě.

 

 

Počet zobrazení: 1043 Naposledy změněno: 18.07.2019 - 13:18
Sdílet

Základní údaje

 • Statutární město Děčín
  Magistrát města Děčín
  Ing. Jiří Anděl, CSc.
  primátor města
  Ing. Martin Kříž
  tajemník úřadu
  Budova A1:
  Mírové nám. 1175/5, 405 38 Děčín
  50°46'25.7"N 14°11'44.3"E
  Budova B1:
  28. října 1155/2, 405 02 Děčín I
  50°46'58.5"N 14°12'57.2"E
  IČO: 00261238; DIČ: CZ00261238
  +420 412 593 111
  Úřední hodiny magistrátu
  posta@mmdecin.cz
  Datová schránkadatová schránka
   statutárního města Děčín: x9hbpfn
  Datová schránkadatová schránka
   Magistrátu města Děčín: nj6wxpq
    

Rychlý kontakt

Máte-li dotaz, který chcete uveřejnit na našich webových stránkách, použijte, prosím, sekci Dotazy občanů. Tento formulář slouží pouze pro rychlý kontakt s úřadem.
Zbývající počet znaků: 1000
Odesláním zprávy souhlasíte se zpracováním osobních údajů (GDPR).

Něco málo o Děčínu

47951
obyvatel (r. 2021)
43
průměrný věk
118
rozloha (km²)
35
městských částí
448
ulic
Děčín je nejníže položené město v České republice, ležící na soutoku Labe a Ploučnice. Jeho centrum má nadmořskou výšku 135 metrů. Jedná se o významný říční přístav a důležitou dopravní křižovatku (stýká se zde pět železničních tratí, prochází jím i 1. železniční koridor a několik významných silničních tahů).

Rodáci: spoluzakladatel Sokola prof. Miroslav Tyrš, matematik Johann Radon, topmodelka Karolína Kurková, herci Jiří Bartoška a Jiří Maryško, zpěváci Sámer Issa a Sabina Křováková, sportovci Vladimír Šmicer, Tomáš Kraus a řada dalších osobností.

ISO 9001:2015

SGS Česká RepublikaStatutární město Děčín, Magistrát města Děčín je držitelem certifikátu kvality od mezinárodní firmy SGS se sídlem ve Švýcarsku.

Veřejné zakázky

Člen Platformy odpovědného veřejného zadávání

Město pro byznys

Město pro byznys

Přívětivý úřad

Přívětivý úřad 2019Přívětivý úřad 2021
2. místo
v Ústeckém kraji.
Potvrzeno
Ministerstvem vnitra
České republiky.

Back to top