Nastavení přístupnosti

09.09.2021 - 11:43

FOTO: Opravený gloriet na zámku se otevřel pro návštěvníky

Autor:

Gloriet v Růžové zahradě děčínského zámku prošel rozsáhlou rekonstrukcí. Po roce a půl mohou návštěvníci děčínského zámku opět obdivovat jeho krásu.

„Jsem rád, že se nám podařilo realizovat tuto opravu bez problémů a významná kulturní památka se dočkala své obnovy. Děkuji všem, kteří se na této investici podíleli,“ řekl primátor města Jiří Anděl.

Restaurátorské práce začaly na jaře 2020, celá akce bude kompletně dokončená v průběhu roku 2022. Restaurátorské práce přijdou město na téměř 13,5 milionů korun, z toho 1,6 milionů činí dotace z Ministerstva kultury z Programu záchrany architektonického dědictví.

„Ráda bych pozvala návštěvníky i místní do nově zrekonstruovaných prostor glorietu. Opravou prošla nejenom dvoupatrová stavba s vrcholovou nástavbou a část sochařské výzdoby, ale i spodní parter s balustrádou, kam se vrátily květinové záhony. Gloriet je nově nasvětlený a vyniká při pohledu i z Křížové ulice. Celá stavba tak zpět získala svou vznosnost, monumentálnost a barokní krásu a řadí se mezi vrcholné stavby raně barokní tvorby u nás,“ říká ředitelka zámku Miroslava Poskočilová.

Stavba probíhala velice intenzivně. Veškeré práce byly realizovány dle harmonogramu, termín dokončení se bohužel o pár měsíců prodloužil z důvodu klimatických podmínek v zimních měsících, kdy příliš nízké teploty nedovolovaly pokračovat ve venkovních pracích.

Během stavby byly nalezeny v grotě pod glorietem dva historické moždíře, které pravděpodobně pocházejí z 18. století a ve své době se používaly ke slavnostním odpalováním salv. Tyto moždíře budou umístěné v grotě. Zároveň bylo ze spodního parteru vyzdviženo torzo sochy a úlomky, které v minulosti zřejmě tvořily ozdobu zahrady, i tyto historické předměty budou umístěny v grotě pod glorietem.

Sladěnou zahradní kompozici založil v 70. letech 17. století hrabě Maxmilián Thun podle italských vzorů a dodnes je tato zahrada jedním z nejkrásnějších míst děčínského zámku.

„Růžovou zahradu ročně navštíví kolem 25 tisíc návštěvníků. Nově jsme návštěvníkům letos zpestřili zahrady adopcí růží tak, aby měli důvod k nám častěji zavítat nebo jen někoho blízkého obdarovali nevšedním dárkem. Pro novou sezónu bychom rádi nabízeli ještě o něco více nevšedních zážitků na zámku, jako může být romantický večer pod glorietem s večeří a obsluhou v kostýmu nebo příležitost pro zasnoubení pod glorietem,“ dodává Miroslava Poskočilová.

Kromě samotné opravy glorietu probíhaly také sanační práce skalního masivu, na kterém památka stojí.

„Prohlídkou skalních masivů v Děčíně v roce 2020 jsme zjistili, že skalní masiv pod glorietem vykazuje závažnou poruchu. Museli jsme tedy přistoupit k sanaci, bez které by byla existence glorietu ohrožena,“ doplnil Jiří Anděl. Statické zabezpečení probíhalo kotvením tzn. hřebíkováním a vyzdívkou. Práce stály 1 136 895,43 korun s DPH, z toho 975 tisíc korun činila dotace.

Počet zobrazení: 2327 Naposledy změněno: 05.10.2021 - 08:15
Sdílet

Základní údaje

 • Statutární město Děčín
  Magistrát města Děčín
  Ing. Jiří Anděl, CSc.
  primátor města
  Ing. Martin Kříž
  tajemník úřadu
  Budova A1:
  Mírové nám. 1175/5, 405 38 Děčín
  50°46'25.7"N 14°11'44.3"E
  Budova B1:
  28. října 1155/2, 405 02 Děčín I
  50°46'58.5"N 14°12'57.2"E
  IČO: 00261238; DIČ: CZ00261238
  +420 412 593 111
  Úřední hodiny magistrátu
  posta@mmdecin.cz
  Datová schránkadatová schránka
   statutárního města Děčín: x9hbpfn
  Datová schránkadatová schránka
   Magistrátu města Děčín: nj6wxpq
    

Rychlý kontakt

Máte-li dotaz, který chcete uveřejnit na našich webových stránkách, použijte, prosím, sekci Dotazy občanů. Tento formulář slouží pouze pro rychlý kontakt s úřadem.
Zbývající počet znaků: 1000
Odesláním zprávy souhlasíte se zpracováním osobních údajů (GDPR).

Něco málo o Děčínu

47951
obyvatel (r. 2021)
43
průměrný věk
118
rozloha (km²)
35
městských částí
448
ulic
Děčín je nejníže položené město v České republice, ležící na soutoku Labe a Ploučnice. Jeho centrum má nadmořskou výšku 135 metrů. Jedná se o významný říční přístav a důležitou dopravní křižovatku (stýká se zde pět železničních tratí, prochází jím i 1. železniční koridor a několik významných silničních tahů).

Rodáci: spoluzakladatel Sokola prof. Miroslav Tyrš, matematik Johann Radon, topmodelka Karolína Kurková, herci Jiří Bartoška a Jiří Maryško, zpěváci Sámer Issa a Sabina Křováková, sportovci Vladimír Šmicer, Tomáš Kraus a řada dalších osobností.

ISO 9001:2015

SGS Česká RepublikaStatutární město Děčín, Magistrát města Děčín je držitelem certifikátu kvality od mezinárodní firmy SGS se sídlem ve Švýcarsku.

Veřejné zakázky

Člen Platformy odpovědného veřejného zadávání

Město pro byznys

Město pro byznys

Přívětivý úřad

Přívětivý úřad 2019Přívětivý úřad 2021
2. místo
v Ústeckém kraji.
Potvrzeno
Ministerstvem vnitra
České republiky.

Back to top