Nastavení přístupnosti

04.04.2022 - 15:33

Martin Strnad: Cestující v Děčíně se mohou těšit na vyšší komfort

Autor:

Lepší přehled o spojích a zpoždění autobusů, inteligentní zastávky či pohodlné informace z domova. Nejen to přináší nový „smart“ projekt v Děčíně, na němž s týmem odborníků pracuje Martin Strnad, analytik projektů informačních a komunikačních technologií a Smart City z děčínského magistrátu.

 Martine, hlavní náplní Vaší práce je „Smart City“, tedy takzvaná chytrá řešení v našem městě. Na jakém projektu – mimo jiné – jste v posledních měsících pracoval?

Minulý rok jsem si předsevzal, že v roce 2022 spustíme řadu inovací, které ulehčí obyvatelům našeho města život v Děčíně. Jednou z těchto věcí je zlepšení komfortu cestujících městské autobusové dopravy. Cílem je, aby měli lepší přehled o dopravní obslužnosti, aby si lépe mohli naplánovat jízdu autobusem. Mojí ambicí je dostat město Děčín v této oblasti na světovou úroveň. Vytvořil jsem proto tým odborníků z nově založené smart skupiny, zástupců Dopravního podniku města Děčín (DPMD), představenstva DPMD, náměstka primátora Tomáše Brčáka a posléze i Krajské platformy Portabo.

Celý projekt je rozvržen do pěti etap. Co přináší první etapa?

V první etapě probíhá integrace dat. Což znamená: jízdní řády, poloha autobusů, odjezd ze zastávky, vypočítané zpoždění. S integrací dat jsme začali již na konci loňského roku s tím, že tato data bude využívat například společnost Google ve svých mapách a navigacích. To je naprosto klíčové. 

Co konkrétně to bude pro cestující znamenat?

Cestující už nebudou muset přemýšlet nad tím, jak se dostat na dané místo v Děčíně či jeho okolí, ale využijí nástroj, který má každý přístupný ve svém telefonu či počítači. Děčín se tak zařadí po bok měst, jako jsou Praha či Brno, která tuto možnost nabízí. Využívají ji i cestující řady zahraničních velkoměst.

Co přinese druhá etapa?

Vytvoření odjezdových tabulí. Na konci roku 2021 se podařilo do projektu přivést Krajský úřad Ústeckého kraje a jeho smart platformu Portabo. Po dohodě a smlouvě o bezplatném poskytování dat mezi DPMD a krajským úřadem začaly práce na odjezdových tabulích pro každou zastávku na území Děčína. Výsledkem je první verze odjezdových tabulí, které nám dávají neomezené možnosti využití a zlepšení informovanosti pro cestující. Myslím, že to ocení nejen obyvatelé našeho města, ale také turisté, kteří se v našem městě, pokud jde o dopravu, třeba tak dobře jako místní neorientují.

Dneska jsou velmi populární a využívané QR kódy. Počítáte s nimi?

Samozřejmě, jsou součástí třetí etapy. Každá autobusová zastávka bude mít svůj unikátní QR kód. Ten bude odkazovat na odjezdovou tabuli dané zastávky. Tam, kde nebude inteligentní tabule v podobě panelu (infosloupek, „TV“), tam bude mít cestující možnost jednoduše QR „naskenovat“ do mobilního telefonu a bez studování papírového jízdního řádu se mu zobrazí veškeré nejbližší odjezdy z dané zastávky.

Mohu tuto službu využít i doma, pokud jezdím třeba každé ráno ze stejné zastávky?

Ano, QR kód jednotlivé zastávky si budete moci uložit do svého telefonu. Z pohodlí domova si pak zobrazíte nejbližší spoj z té „vaší“ zastávky. A to rozhodně není všechno. Například majitelé restaurací si budou moci QR kód natisknout do svých jídelních lístků a tím dají svým zákazníkům možnost získat rychle informaci, kdy jim jede autobus z nejbližší zastávky. Fantazii se meze nekladou.

Proběhlo již nějaké testování?

Pro testování inteligentních tabulí jsme navázali spolupráci se Střední průmyslovou školou strojní, stavební a dopravní v Děčíně. Studenty jsem požádal o dvoutýdenní testování – a podle jejich zkušeností a zpětné vazby budeme pracovat na dalším vývoji, aby tabule dokonale pokryly potřeby cestujících. 

Počítáte i se stavebními úpravami zastávek?

Rozhodně. Navíc – teď už mluvíme o čtvrté etapě – chceme na inteligentní zastávky využít dotace. Vybrali jsme pečlivě několik důležitých dopravních uzlů – zastávek, které budou kompletně přestavěny, a to včetně nových zálivů, mobiliáře (laviček, košů), přístřešků, zelených střech a samozřejmě inteligentních panelů (infokiosků, „TV“). Z výběrového řízení vzešla společnost, která nyní připravuje projektovou dokumentaci a společně s odborem místního hospodářství a oddělením strategického rozvoje a řízení projektů připravují veškeré podklady pro podání žádosti na dotaci. Ta by mohla dosáhnout 85 procent. Pokud se podaří dotaci získat, začnou stavební úpravy již příští rok. Zbývá nám poslední, pátá etapa.

Co přinese?

Inteligentní panely. Jak jsem již zmínil, tak v rámci možné budoucí dotace bylo vybráno několik zastávek, které budou mimo jiné osazeny i „inteligentním sloupem“, takzvaným infokioskem, nebo zavěšeným odolným monitorem, který bude zobrazovat vytvořené odjezdové tabule s nejbližšími odjezdy autobusů (včetně Dopravy Ústeckého kraje – zelených autobusů) na dané zastávce. Tyto odjezdové panely bude možné rozšířit také na další místa – zastávky, ale například i do příjezdové vlakové haly, škol, budov magistrátu, obchodních center, firem. Naprosto jednoduše tak na svém zobrazovacím zařízení (TV s webovým prohlížečem) zobrazí odjezdy z jejich nejbližší zastávky.

Jaké další projekty chystáte?

Je toho opravdu hodně, pracujeme například na platební bráně pro občany města, která již dokonce získala ocenění, dále řešíme portál občana, fotovoltaiku či modernizaci veřejného osvětlení.

Počet zobrazení: 1254 Naposledy změněno: 14.04.2022 - 12:42
Sdílet

Základní údaje

 • Statutární město Děčín
  Magistrát města Děčín
  Ing. Jiří Anděl, CSc.
  primátor města
  Ing. Martin Kříž
  tajemník úřadu
  Budova A1:
  Mírové nám. 1175/5, 405 38 Děčín
  50°46'25.7"N 14°11'44.3"E
  Budova B1:
  28. října 1155/2, 405 02 Děčín I
  50°46'58.5"N 14°12'57.2"E
  IČO: 00261238; DIČ: CZ00261238
  +420 412 593 111
  Úřední hodiny magistrátu
  posta@mmdecin.cz
  Datová schránkadatová schránka
   statutárního města Děčín: x9hbpfn
  Datová schránkadatová schránka
   Magistrátu města Děčín: nj6wxpq
    

Rychlý kontakt

Máte-li dotaz, který chcete uveřejnit na našich webových stránkách, použijte, prosím, sekci Dotazy občanů. Tento formulář slouží pouze pro rychlý kontakt s úřadem.
Zbývající počet znaků: 1000
Odesláním zprávy souhlasíte se zpracováním osobních údajů (GDPR).

Něco málo o Děčínu

47951
obyvatel (r. 2021)
43
průměrný věk
118
rozloha (km²)
35
městských částí
448
ulic
Děčín je nejníže položené město v České republice, ležící na soutoku Labe a Ploučnice. Jeho centrum má nadmořskou výšku 135 metrů. Jedná se o významný říční přístav a důležitou dopravní křižovatku (stýká se zde pět železničních tratí, prochází jím i 1. železniční koridor a několik významných silničních tahů).

Rodáci: spoluzakladatel Sokola prof. Miroslav Tyrš, matematik Johann Radon, topmodelka Karolína Kurková, herci Jiří Bartoška a Jiří Maryško, zpěváci Sámer Issa a Sabina Křováková, sportovci Vladimír Šmicer, Tomáš Kraus a řada dalších osobností.

ISO 9001:2015

SGS Česká RepublikaStatutární město Děčín, Magistrát města Děčín je držitelem certifikátu kvality od mezinárodní firmy SGS se sídlem ve Švýcarsku.

Veřejné zakázky

Člen Platformy odpovědného veřejného zadávání

Město pro byznys

Město pro byznys

Přívětivý úřad

Přívětivý úřad 2019Přívětivý úřad 2022
2. místo
v Ústeckém kraji.
Potvrzeno
Ministerstvem vnitra
České republiky.

Back to top