Nastavení přístupnosti

03.05.2022 - 06:53

Město čeká zásadní inovace veřejného osvětlení, v budoucnu chce uspořit desítky milionů korun

Autor:

Prudce rostoucí ceny energií chce město zabrzdit zásadní rekonstrukcí veřejného osvětlení. Chystá se proto vyměnit tisíce zastaralých svítidel, z nichž je velká část ještě sodíková, za úspornější LED lampy. Ročně by tak na energiích město ušetřilo desítky milionů korun.

 

Od 1. 1. 2023 totiž bude Děčín za elektřinu platit mnohonásobně více než letos, kdy má ještě vysoutěženou slušnou cenu. Právě různé inovace jsou řešením, jak dlouhodobě významně ušetřit.

„Snaha šetřit, především pokud jde o energie, tu byla až do současnosti dlouhodobě přehlížena. Město se ale musí chovat jako řádný hospodář. Ceny energií rostou raketovým tempem, letos budeme soutěžit ceny na příští rok a již nyní je jasné, že za elektřinu zaplatíme ročně o desítky milionů korun více. Ustanovil jsem proto pracovní skupinu, která se intenzivně zabývá způsoby a inovacemi, jak na energiích co nejvíce ušetřit,“ říká náměstek primátora Tomáš Brčák (ODS).

Cest je hned několik, například řízením spotřeby či osazením ploch městských budov fotovoltaickými panely.

„Jednu z největších spotřeb elektrické energie ve městě má veřejné osvětlení, respektive staré lampy. Ve městě jich máme 7 500, což je 95 procent veškerého veřejného osvětlení. Pokud je co nejrychleji nevyměníme, budeme ročně místo devíti milionů korun platit za energie až 40 milionů,“ upozorňuje Tomáš Brčák s tím, že pro rozpočet města by to byla ohromná zátěž, která by mohla omezit jiné investice, například do oprav škol a školek. Cílem je proto stará svítidla vyměnit za nová LED svítidla. Ta jsou totiž mnohem úspornější. Navíc je možné na jejich výměnu získat dotaci z Ministerstva průmyslu a obchodu, a to již letos.

„Pracujeme na tom již několik měsíců, abychom měli připravené podklady pro okamžik, kdy bude možné žádost o dotaci podat,“ říká člen pracovní skupiny Martin Strnad (SmartCity). Podle něj je možné čerpat dotaci dva roky po sobě, a to vždy ve výši 10 milionů korun ročně, celkem tedy může město získat až 20 milionů korun. Za tuto částku by město mohlo každý rok vyměnit 1 500 až 2 000 svítidel, což by byla za dva roky polovina veškerého veřejného osvětlení v Děčíně.

„Je to významný krok, který zvrátí finanční pohromu pro Děčín, ale i výměna poloviny svítidel nebude dostatečná. Už máme připravený plán, jak co nejrychleji všechna stará svítidla ve městě nahradit novými,“ říká Tomáš Brčák s tím, že je třeba najít správné financování. Zda to bude s cizích či vlastních zdrojů, musí rozhodnout vedení města.

Počet zobrazení: 762 Naposledy změněno: 11.05.2022 - 17:06
Sdílet

Základní údaje

 • Statutární město Děčín
  Magistrát města Děčín
  Ing. Jiří Anděl, CSc.
  primátor města
  Ing. Martin Kříž
  tajemník úřadu
  Budova A1:
  Mírové nám. 1175/5, 405 38 Děčín
  50°46'25.7"N 14°11'44.3"E
  Budova B1:
  28. října 1155/2, 405 02 Děčín I
  50°46'58.5"N 14°12'57.2"E
  IČO: 00261238; DIČ: CZ00261238
  +420 412 593 111
  Úřední hodiny magistrátu
  posta@mmdecin.cz
  Datová schránkadatová schránka
   statutárního města Děčín: x9hbpfn
  Datová schránkadatová schránka
   Magistrátu města Děčín: nj6wxpq
    

Rychlý kontakt

Máte-li dotaz, který chcete uveřejnit na našich webových stránkách, použijte, prosím, sekci Dotazy občanů. Tento formulář slouží pouze pro rychlý kontakt s úřadem.
Zbývající počet znaků: 1000
Odesláním zprávy souhlasíte se zpracováním osobních údajů (GDPR).

Něco málo o Děčínu

47951
obyvatel (r. 2021)
43
průměrný věk
118
rozloha (km²)
35
městských částí
448
ulic
Děčín je nejníže položené město v České republice, ležící na soutoku Labe a Ploučnice. Jeho centrum má nadmořskou výšku 135 metrů. Jedná se o významný říční přístav a důležitou dopravní křižovatku (stýká se zde pět železničních tratí, prochází jím i 1. železniční koridor a několik významných silničních tahů).

Rodáci: spoluzakladatel Sokola prof. Miroslav Tyrš, matematik Johann Radon, topmodelka Karolína Kurková, herci Jiří Bartoška a Jiří Maryško, zpěváci Sámer Issa a Sabina Křováková, sportovci Vladimír Šmicer, Tomáš Kraus a řada dalších osobností.

ISO 9001:2015

SGS Česká RepublikaStatutární město Děčín, Magistrát města Děčín je držitelem certifikátu kvality od mezinárodní firmy SGS se sídlem ve Švýcarsku.

Veřejné zakázky

Člen Platformy odpovědného veřejného zadávání

Město pro byznys

Město pro byznys

Přívětivý úřad

Přívětivý úřad 2019Přívětivý úřad 2021
2. místo
v Ústeckém kraji.
Potvrzeno
Ministerstvem vnitra
České republiky.

Back to top