Nastavení přístupnosti

26.05.2022 - 10:16

Připravuje se výročí plavby, učni v loděnicích opravují unikátní kolesový parník

Autor:

Děčín letos ozdobí unikátní kolesový parník a ihned poté, co projde nezbytnou opravou a údržbou v loděnici v Křešicích, se představí veřejnosti. Díky Labské plavební společnosti se parník opět vrací do České republiky a jeho domovským přístavem se stane Děčín.


„Historie, tradice a nyní i zapojení nové generace talentovaných děčínských lodníků. Nádhera a pro Děčín velká pocta. Nejenže půjde o skvělé lákadlo pro turisty, ale až bude parník kotvit pod zámkem, budeme tu mít panoráma jako z historických fotografií. Přitom s moderním puncem, ale současně zachováním genia loci místa,“ říká náměstek primátora pro školství, kulturu a sport Martin Pošta (Volba pro Děčín), který si parník v loděnicích osobně prohlédl.
Pokud vše půjde dobře, veřejnosti se kolesový parník oficiálně představí o víkendu 18. a 19. června, kdy město Děčín připravuje oslavy 100 let od založení československé plavby. Dvoudenní víkend nabídne bohatý program spojený nejen s vodou (program najdete na plakátu).
„Doufejme, že bude parník do oslav připravený. Byla by to úžasná třešnička na dortu oslav 100 let,“ pokračuje Martin Pošta a dodává: „Oslavy budou mít totiž opravdu zajímavý program. Plánujeme plavby po Labi s prohlídkou Děčína, exkurzi na stavbu tunelu a železničního mostu v Prostředním Žlebu, prohlídku loděnice v Křešicích, Food Festival, hudební program a mnoho dalšího. “
Na parníku v těchto dnech mimo jiné pracují děčínští učni.
„V České republice jedinečný tříletý obor vzdělání s výučním listem Lodník je zároveň také jediný, který srovnal svoje kurikulum s německým v rámci mezinárodního auditu a získal tak evropskou certifikaci pro plavbu na všech evropských řekách včetně Rýna. Tento úspěch je dán především intenzivní spoluprací se zaměstnavateli napříč Evropou.U těch českých provádějí naši žáci posledního ročníku souvislou pětiměsíční praxi přímo na plavidlech po celé Evropě,“ popsala jedinečnost oboru i možného budoucího zaměření studentů Jana Férová, ředitelka Střední školy lodní dopravy a technických řemesel Děčín VI.
Řeka Labe je s naším městem neodmyslitelně spjata. Podpora lodní dopravy je pro Děčín dlouhodobou prioritou a na letošní rok zastupitelé opět schválil dotaci na podporu osobní lodní dopravy do Hřenska a zpět.

 

0002

Počet zobrazení: 1119 Naposledy změněno: 07.06.2022 - 14:20
Sdílet

Základní údaje

 • Statutární město Děčín
  Magistrát města Děčín
  Ing. Jiří Anděl, CSc.
  primátor města
  Ing. Martin Kříž
  tajemník úřadu
  Budova A1:
  Mírové nám. 1175/5, 405 38 Děčín
  50°46'25.7"N 14°11'44.3"E
  Budova B1:
  28. října 1155/2, 405 02 Děčín I
  50°46'58.5"N 14°12'57.2"E
  IČO: 00261238; DIČ: CZ00261238
  +420 412 593 111
  Úřední hodiny magistrátu
  posta@mmdecin.cz
  Datová schránkadatová schránka
   statutárního města Děčín: x9hbpfn
  Datová schránkadatová schránka
   Magistrátu města Děčín: nj6wxpq
    

Rychlý kontakt

Máte-li dotaz, který chcete uveřejnit na našich webových stránkách, použijte, prosím, sekci Dotazy občanů. Tento formulář slouží pouze pro rychlý kontakt s úřadem.
Zbývající počet znaků: 1000
Odesláním zprávy souhlasíte se zpracováním osobních údajů (GDPR).

Něco málo o Děčínu

47951
obyvatel (r. 2021)
43
průměrný věk
118
rozloha (km²)
35
městských částí
448
ulic
Děčín je nejníže položené město v České republice, ležící na soutoku Labe a Ploučnice. Jeho centrum má nadmořskou výšku 135 metrů. Jedná se o významný říční přístav a důležitou dopravní křižovatku (stýká se zde pět železničních tratí, prochází jím i 1. železniční koridor a několik významných silničních tahů).

Rodáci: spoluzakladatel Sokola prof. Miroslav Tyrš, matematik Johann Radon, topmodelka Karolína Kurková, herci Jiří Bartoška a Jiří Maryško, zpěváci Sámer Issa a Sabina Křováková, sportovci Vladimír Šmicer, Tomáš Kraus a řada dalších osobností.

ISO 9001:2015

SGS Česká RepublikaStatutární město Děčín, Magistrát města Děčín je držitelem certifikátu kvality od mezinárodní firmy SGS se sídlem ve Švýcarsku.

Veřejné zakázky

Člen Platformy odpovědného veřejného zadávání

Město pro byznys

Město pro byznys

Přívětivý úřad

Přívětivý úřad 2019Přívětivý úřad 2021
2. místo
v Ústeckém kraji.
Potvrzeno
Ministerstvem vnitra
České republiky.

Back to top