26.09.2013 - 11:43

Děčín otevře svá data

Autor:

Děčín je druhé město, které se připojilo k poskytování otevřených dat. Grafická a mapová data nebo účetní výkazy teď mohou lidé najít na stránkách města. 

Společná tisková zpráva

Po Opavě otevře svá data Děčín. Informace a dokumenty města budou občanům přehledně dostupné na internetu Druhým městem, které se veřejně připojilo k poskytování otevřených dat, je Děčín. Tamější radní s Fondem Otakara Motejla odsouhlasili a podepsali Memorandum o spolupráci při prosazování otevřených dat. Na internetu tak jsou již nyní občanům k dispozici některé informace z oblasti ekonomiky a geografických dat. Do budoucna přibudou i smlouvy, faktury a další dokumenty města ve formátech, které umožní snazší orientaci a vyhledávání. Zároveň budou moci zájemci zveřejněná data dále používat, či je přímo analyzovat. „Podpisem memoranda jsme deklarovali vůli poskytovat data v otevřené formě. Jsme rádi, že patříme mezi první města, která se k tomuto zavázala, a vůbec první město v České republice, které už i konkrétní data touto formou zveřejnilo,“ říká František Pelant, primátor města Děčín. Tento pilotní projekt je součástí programu Fóra pro otevřená data, které Fond Otakara Motejla založil spolu s partnery letos v květnu. Otevřená data přinášejí novou možnost ekonomického využití, úspory v hospodaření měst a zvýšení úrovně služeb pro obyvatele, vytvářejí podnikatelské a pracovní příležitosti a napomáhají i zapojení občanů do veřejného života.


Česká republika stojí zatím na cestě otevírání dat na počátku. Děčín se rozhodnutím, že otevře svá data veřejnosti, stává spolu s Opavou skutečným průkopníkem celosvětového trendu u nás. „Otevření dat přinese místním řadu ekonomických a společenských výhod. Na základě jejich využití mohou vzniknout různé služby - od informací o dopravě, např. dopravních spojích nebo možnosti parkování, zdravotnických zařízení, cyklistických stezkách přes pomoc handikepovaným, až po přehled o hospodaření města a přidělování veřejných zakázek,“ upřesňuje Jiří Knitl, manažer Fondu Otakara Motejla.


Proces otevření dat je postaven na speciální metodologii. Město podle priorit, který druh informací a v jakém formátu může občany nejvíce zajímat, data buď převede přímo do formátu otevřených dat, nebo je zveřejní v jejich stávajícím formátu na svých webových stránkách, či na jejich umístění odkáže. „Otevřená data jsou data veřejného sektoru, která jsou volně k dispozici na internetu ve strukturované a strojově čitelné podobě. To znamená, že například rozpočet obce naskenovaný ve formátu pdf požadavek otevřených dat nesplňuje. Pokud je ale zpracován v excelové tabulce s funkčními vzorečky, lze říci, že jde o nejjednodušší formát otevřených dat, tedy variantu, umožňující další zpracování údajů,“ dodává Jiří Knitl.


Problematika otevřených dat v ČR nabývá na významu i z důvodu, že Evropská komise a parlament schválily aktualizaci evropské směrnice z roku 2003, která by měla veřejná data vlád, úřadů či institucí zpřístupnit všem zájemcům v otevřeném formátu pro libovolné zpracování. Jakmile začne tato směrnice platit, jednotlivé státy EU budou její obsah integrovat do svých zákonů během následujícího roku a půl. Přelomovou direktivu pro otevřená data zveřejnil i americký prezident Barack Obama.


Fond Otakara Motejla je také organizátorem soutěže Společně otevíráme data (www.otevrenadata.cz), jejímž cílem je ukázat na přínosy využití otevřených dat pro veřejnost, a plánuje otevření dat i v dalších městech a státních institucích. Otevřenými a propojitelnými daty se zabývá dlouhodobě. S Fakultou informatiky a statistiky VŠE a Matematicko-fyzikální fakultou UK letos založil Fórum pro otevřená data. V roce 2011 se stal konzultantem Úřadu vlády a iniciátorem prosazení otevřených dat do akčního plánu vlády v rámci Partnerství pro otevřené vládnutí a vládní strategie proti korupci pro r. 2013 – 14. Vloni byla díky projektům podpořeným Fondem ve strojově čitelné formě zpřístupněna parlamentní databáze Poslanecké sněmovny.


Kontakt:
Eva Karasová, manažerka komunikace, Fond Otakara Motejla, Jeseniova 47, 130 00 Praha 3, e-mail: , mobil: 602 470 323, www.motejl.cz


Tomáš Kejzlar, vedoucí oddělení IT, statutární město Děčín, Mírové náměstí 5, 405 38 Děčín 4, e-mail:

Posláním Fondu Otakara Motejla, který založila v roce 2012 Nadace Open Society Fund Praha, je rozvíjet právní stát a demokracii a omezit korupci. Fond financuje významné nevládní organizace (např. Transparency International, Ekologický právní servis či Oživení) i malé občanské iniciativy. Mezi jeho nejvýznamnější aktivity patří například Záchrana parku Trojmezí, Corrupt Tour a platformy www.nasstat.cz a www.hodnocenikraju.cz.

Počet zobrazení: 627 Naposledy změněno: 27.03.2017 - 12:17
Sdílet

Základní údaje

 • Statutární město Děčín
  Magistrát města Děčín
  Ing. Jiří Anděl, CSc.
  primátor města
  Ing. Jaromír Zajíček, MPA
  tajemník úřadu
  Budova A1:
  Mírové nám. 1175/5, 405 38 Děčín
  50°46'25.7"N 14°11'44.3"E
  Budova B1:
  28. října 1155/2, 405 02 Děčín I
  50°46'58.5"N 14°12'57.2"E
  IČO: 00261238; DIČ: CZ00261238
  +420 412 593 111
  Úřední hodiny magistrátu
  Datová schránkadatová schránka
   statutárního města Děčín: x9hbpfn
  Datová schránkadatová schránka
   Magistrátu města Děčín: nj6wxpq
    

Rychlý kontakt

Máte-li dotaz, který chcete uveřejnit na našich webových stránkách, použijte, prosím, sekci Dotazy občanů. Tento formulář slouží pouze pro rychlý kontakt s úřadem.
Zbývající počet znaků: 1000
Odesláním zprávy souhlasíte se zpracováním osobních údajů (GDPR).

Něco málo o Děčínu

47951
obyvatel (r. 2021)
118
rozloha (km²)
35
městských částí
448
ulic
883
rozpočet (mil. Kč)

Anketa

Zpravodaj města

ISO 9001:2015

SGS Česká RepublikaStatutární město Děčín, Magistrát města Děčín je držitelem certifikátu kvality od mezinárodní firmy SGS se sídlem ve Švýcarsku.

Veřejné zakázky

Člen Platformy odpovědného veřejného zadávání

Město pro byznys

Město pro byznys

Přívětivý úřad

Přívětivý úřad 2019Přívětivý úřad 2020
3. místo
v Ústeckém kraji.
Potvrzeno
Ministerstvem vnitra
České republiky.

Back to top