Nastavení přístupnosti

06.03.2018 - 08:43

Vyplácení dávek na bydlení chce město omezit i v dalších lokalitách

Autor:
ilustrační foto ilustrační foto

Teprve několik týdnů platí opatření obecné povahy, které omezilo vyplácení některých dávek na bydlení ve dvou problematických objektech na území města. Tuto zákonnou možnost městům přinesla novela zákona o pomoci v hmotné nouzi a začala ji využívat řada měst, která se potýkají se zvýšenou imigrací obyvatel často závislých na sociální pomoci státu, nezaměstnaných a s problematickým vztahem k zákonům. Podle děčínské primátorky Marie Blažkové město situaci průběžně sleduje a tipuje další objekty nebo celé lokality, kde by se vyplácení sociálních dávek na bydlení omezilo.

 


„Reálný přínos opatření obecné povahy, kterým se vymezí oblasti se zvýšeným výskytem sociálně nežádoucích jevů, se projeví až po delší době a nelze tedy předpokládat, že během krátké doby vyřeší všechny problémy, na které obyvatelé oprávněně upozorňují. Nicméně máme první pozitivní ohlasy a úřad práce už řadu žádostí o dávky zamítl. Vzhledem k tomu, že řada měst v okolí připravuje obdobné kroky a chce omezit migraci obyvatel z problematických lokalit, musíme reagovat a počet lokalit, kde se vyplácení jedné z dávek na bydlení omezí, rozšířit,“ uvedla primátorka. Dodala, že stávajících nájemníků se tyto záležitosti nijak nedotknou.


Podle primátorky se v nově připravovaném opatření obecné povahy rozšíří počet lokalit, které budou označeny jako rizikové. Doposud opatření obsahovalo dva objekty, a sice nájemní dům v ulici Krátká a problematický objekt na Starém Městě. V případě Krátké ulice vydání opatření zafungovalo rychle a majitel domu pronajímání bytů ukončil. Řešení problémů s domem v ulici Zelená bude dlouhodobější záležitostí. „Tyto domy v nově připravovaném opatření samozřejmě zůstanou a doplní je další objekty. Například půjde o několik panelových domů v Boleticích a další objekty na Starém Městě nebo v Podmoklech,“ doplnila primátorka.


Vedení města zatím nebude přistupovat k radikálnímu opatření, a sice vyhlášení celého města jako lokality se zvýšeným výskytem sociálně nežádoucích jevů. Omezení vyplácení dávek na bydlení by totiž mohlo mít i velmi nežádoucí efekt. „Musíme počítat i s případy, kdy se v rámci města do jiného bytu stěhuje například senior, který pobírá dávku na bydlení a při stěhování by o ni přišel. Stejný příklad může být matka samoživitelka na mateřské. V obou případech půjde o bezproblémové obyvatele, kteří v Děčíně žijí řadu let, a to rozhodně není cílová skupina, na kterou chceme působit, záměrem je zamezit migraci problémových osob. Omezení vyplácení dávek je cesta, kterou chceme jít, ale musíme vzít v úvahu i tyto nežádoucí dopady a vyvarovat se jich,“ dodala primátorka.

Počet zobrazení: 1076 Naposledy změněno: 06.03.2018 - 08:49
Sdílet

Základní údaje

 • Statutární město Děčín
  Magistrát města Děčín
  Ing. Jiří Anděl, CSc.
  primátor města
  Ing. Martin Kříž
  tajemník úřadu
  Budova A1:
  Mírové nám. 1175/5, 405 38 Děčín
  50°46'25.7"N 14°11'44.3"E
  Budova B1:
  28. října 1155/2, 405 02 Děčín I
  50°46'58.5"N 14°12'57.2"E
  IČO: 00261238; DIČ: CZ00261238
  +420 412 593 111
  Úřední hodiny magistrátu
  posta@mmdecin.cz
  Datová schránkadatová schránka
   statutárního města Děčín: x9hbpfn
  Datová schránkadatová schránka
   Magistrátu města Děčín: nj6wxpq
    

Rychlý kontakt

Máte-li dotaz, který chcete uveřejnit na našich webových stránkách, použijte, prosím, sekci Dotazy občanů. Tento formulář slouží pouze pro rychlý kontakt s úřadem.
Zbývající počet znaků: 1000
Odesláním zprávy souhlasíte se zpracováním osobních údajů (GDPR).

Něco málo o Děčínu

47951
obyvatel (r. 2021)
43
průměrný věk
118
rozloha (km²)
35
městských částí
448
ulic
Děčín je nejníže položené město v České republice, ležící na soutoku Labe a Ploučnice. Jeho centrum má nadmořskou výšku 135 metrů. Jedná se o významný říční přístav a důležitou dopravní křižovatku (stýká se zde pět železničních tratí, prochází jím i 1. železniční koridor a několik významných silničních tahů).

Rodáci: spoluzakladatel Sokola prof. Miroslav Tyrš, matematik Johann Radon, topmodelka Karolína Kurková, herci Jiří Bartoška a Jiří Maryško, zpěváci Sámer Issa a Sabina Křováková, sportovci Vladimír Šmicer, Tomáš Kraus a řada dalších osobností.

ISO 9001:2015

SGS Česká RepublikaStatutární město Děčín, Magistrát města Děčín je držitelem certifikátu kvality od mezinárodní firmy SGS se sídlem ve Švýcarsku.

Veřejné zakázky

Člen Platformy odpovědného veřejného zadávání

Město pro byznys

Město pro byznys

Přívětivý úřad

Přívětivý úřad 2019Přívětivý úřad 2021
2. místo
v Ústeckém kraji.
Potvrzeno
Ministerstvem vnitra
České republiky.

Back to top