Nastavení přístupnosti

mobilni rozhlas
12.02.2014 - 15:57

Nepovolené skládky odpadů

Každý občan svůj odpad vytřídí a odnese na místo k tomu určené – do sběrných nádob, nikoliv vedle sběrných nádob. Vyjímkou jsou oranžové pytle určené na nápojové kartony-tetrapacky (pytle se vyzvedávají v úřadovnách Magistrátu města Děčín, sběrných dvorech), které se po naplnění dávají vždy první neděli v měsíci na stanoviště sběrných nádob na tříděný odpad.

Z vyhlášky vyplývá povinnost udržovat čistotu a pořádek na stanovišti sběrných nádob a povinnost zajistit čistotu a pořádek na stanovišti má i vlastník nemovitosti, kterému byla sběrná nádoba přidělena. Ten, kdo svůj odpad odloží mimo místo určení se dopouští porušení obecně závazné vyhlášky o odpadech a lze mu uložit pokutu do výše 30.000,- Kč.

Neumisťujte staré lednice na stanoviště popelnic či kontejnerů (patří do sběrných dvorů). Nepřizpůsobivý občané z nich následně rabují hliníkové součásti a dochází k úniku náplně z lednice, právě pro kterou je lednice zařazena mezi nebezpečné odpady. Chraňte své zdraví a pokud vám na něm nezáleží, pak buďte alespoň ohleduplní ke zdraví ostatních lidí.

I přes rozšíření možností kam odvézt legálně a zdarma svůj odpad (např. sběrné dvory TsD a.s.) se mezi námi najdou tací, co svůj odpad odvezou za svůj pozemek do lesa. Tím se dopouští protizákonného a finančně postižitelného jednání. Nehledě na to, že většinou je k té „popelnici“ blíž než do lesa, by tito lidé měli vědět, že z těchto „černých skládek“ mohou unikat látky, které jsou škodlivé a mohou vážně ohrozit jejich zdraví i zdraví jejich sousedů. Pro zajímavost a zamyšlení dodáváme, že rozložitelnost odpadů v přírodě je desítky i stovky let. Například plastové sáčky, které dostaneme v supermarketu na pečivo nebo ovoce využijeme dvacet minut, ale jejich rozložení v přírodě může trvat až čtyřista let.

Pokud se odpady a nepořádek nacházejí na pozemcích města a není známa odpovědná osoba (ten, kdo tam odpady navezl), je město nuceno nepořádek uklidit na své náklady, tedy z peněz určených na zajištění systému nakládání s komunálními odpady. Částky, které musí město Děčín každoročně vynakládat na likvidaci nepovolených (černých) skládek se pohybují v řádech statisíců korun. Ty by bylo možno využít účelněji, než na úklid nepořádku, který způsobují nezodpovědní občané a obyvatelé města.

Počet zobrazení: 31058 Naposledy změněno: 08.10.2020 - 12:32
Sdílet

Základní údaje

  • Statutární město Děčín
    Magistrát města Děčín
    Ing. Jiří Anděl, CSc.
    primátor města
    Ing. Martin Kříž
    tajemník úřadu
    Budova A1:
    Mírové nám. 1175/5, 405 38 Děčín
    50°46'25.7"N 14°11'44.3"E
    Budova B1:
    28. října 1155/2, 405 02 Děčín I
    50°46'58.5"N 14°12'57.2"E
    IČO: 00261238; DIČ: CZ00261238
    +420 412 593 111
    Úřední hodiny magistrátu
    posta@mmdecin.cz
    Datová schránkadatová schránka
     statutárního města Děčín: x9hbpfn
    Datová schránkadatová schránka
     Magistrátu města Děčín: nj6wxpq
      

Něco málo o Děčínu

47951
obyvatel (r. 2021)
43
průměrný věk
118
rozloha (km²)
35
městských částí
448
ulic
Děčín je nejníže položené město v České republice, ležící na soutoku Labe a Ploučnice. Jeho centrum má nadmořskou výšku 135 metrů. Jedná se o významný říční přístav a důležitou dopravní křižovatku (stýká se zde pět železničních tratí, prochází jím i 1. železniční koridor a několik významných silničních tahů).

Rodáci: spoluzakladatel Sokola prof. Miroslav Tyrš, matematik Johann Radon, topmodelka Karolína Kurková, herci Jiří Bartoška a Jiří Maryško, zpěváci Sámer Issa a Sabina Křováková, sportovci Vladimír Šmicer, Tomáš Kraus a řada dalších osobností.

ISO 9001:2015

SGS Česká RepublikaStatutární město Děčín, Magistrát města Děčín je držitelem certifikátu kvality od mezinárodní firmy SGS se sídlem ve Švýcarsku.

Veřejné zakázky

Člen Platformy odpovědného veřejného zadávání

Město pro byznys

Město pro byznys

Přívětivý úřad

Přívětivý úřad 2019Přívětivý úřad 2023
2. místo
v Ústeckém kraji.
Potvrzeno
Ministerstvem vnitra
České republiky.

Back to top