Nastavení přístupnosti

08.07.2022 - 08:27

Dobrodružný život labutí rodinky na Zámeckém rybníku

Autor:

Na Zámeckém rybníku v Děčíně už druhým rokem zahnízdila labutí rodinka. V posledních letech se jedná o velkou vzácnost. V roce 2021 šlo o jediné hnízdění v okrese Děčín a prozatím to vypadá, že stejné to bude i v roce 2022. Na Zámeckém rybníku přitom oba roky hnízdí stejný pár.

Přečtěte si, jakým nebezpečím tu musí čelit a proč tu musela Agentura ochrany přírody a krajiny ČR spolu s Českým rybářským svazem omezit rybaření.

Do nedávna bylo možné na místě sledovat trpělivé rodiče, kteří se pravidelně střídali na vejcích. Letos jich labuť snesla dokonce sedm. Nyní se labutí pár vzorně stará o pět již vyklubaných nádherných mláďat. Stejný počet mláďat se vyklubal i vloni, avšak dospělosti se dožila pouze čtyři. Ta v současné době cestují po Labi mezi Dolním Žlebem a Ústím nad Labem. Už jejich klubání na svět a dospívání nebylo vůbec jednoduché.

K poranění jednoho z labutích rodičů došlo hned na začátku samotného hnízdění. Na hnízdě bylo tenkrát 5 vajec. Jedna z labutí měla v zobáku zaseknutý háček s vlascem, který se jí kolem zobáku navíc omotal. V této fázi hnízdění byla ptačí rodinka asi v největším nebezpečí, protože úmrtí jednoho z rodičů by nevyhnutelně znamenalo konec celého hnízdění. Bez rizika nebyla ani samotná záchranná akce poraněného rodiče, protože i samotný odchyt mohl znamenat ukončení hnízdění. Ošetření poraněné labutě však bylo nevyhnutelné a bez pomoci by uhynula. Naštěstí se celá akce zdařila a z labutího páru se stali labutí rodiče.

Celá rodinka si na Zámeckém rybníku spokojeně žila do 17. srpna 2021, kdy bylo jedno z mláďat poraněno autem při přecházení z parku do vody. Labutě totiž v době vyvádění mladých velmi často dochází na travnatou plocha u Lázeňské kavárny, kde uždibují šťavnatý pažit. Mládě bylo nezbytné odchytit a odvést do záchranné stanice. Po delší době se je podařilo vyléčit a poté vypustit zpět do přírody. K rodině se ale vrátit nemohlo, samec by na ně reagoval jako na cizí a utopil by je. Bylo tedy vypuštěno na Labe, kde žije dodnes. Aby se podobná situace neopakovala, byly v místě přecházení labutí mezi rybníkem a loučkou před Lázeňskou kavárnou umístěny dopravní značky „pozor labutě“ nabádající řidiče k opatrnosti v tomto úseku.

Tím však nebezpečné situace pro labutí rodinku neskončily. Šestého října se jednomu z mláďat zasekl do zobáku háček i s vlascem, do kterého se zcela zamotalo. Naštěstí se v tomto případě podařilo ošetřit mládě na místě a mohlo zůstat u rodičů. Stejná situace se opakovala hned o měsíc později – 6. listopadu. K dalšímu poranění rybářským háčkem pak došlo 17. listopadu, tentokrát však labutí rodinku štěstí opustilo. Mládě mělo vnitřní krvácivé poranění s roztrženým jícnem, během převozu do záchranné stanice vykrvácelo.

Aby se podobným událostem předešlo, rozhodla se Agentura ochrany přírody a krajiny ČR spolu s ornitology po dohodě s Českým rybářským svazem rybaření na Zámeckém rybníce omezit. V úseku, kde se labutě s mladými pohybují nejvíce, je během doby hnízdění a vyvádění mladých rybaření zakázáno úplně. Na ostatních místech jsou omezeny určité způsoby rybaření. Zámecký rybník je navíc velmi zanesený bahnem a dalším naplaveným materiálem. V něm jsou zamotané vlasce a háčky, které labutě ohrožují při hledání potravy. Místní vodní ptáci jsou zde také velmi naučeni na krmení od lidí. Přímé nebezpečí pak nastává v okamžiku, kdy rybář nahodí návnadu a malý vodní opeřenec okamžitě vyrazí háčku naproti v domnění, že jde o dobrotu.

Návštěvníci Zámeckého rybníka si možná v loni s příchodem zimy všimli, že se zde objevily nové dvě labutě. Byla to další nečekaně nebezpečná příhoda v životě děčínské labutí rodinky. Stalo se to v době, kdy se pomalu blížil čas osamostatnění mláďat. Na místo přiletěl dominantnější pár labutí z České Lípy. Hrozilo vytlačení zdejšího páru blíže k silnici a dokonce nelítostné labutí souboje, bylo proto rozhodnuto o oddělení labutích párů tak, aby měl každý vlastní vodní plochu. Jedno z mláďat se vydalo na svou životní cestu samo, zbylá mláďata byla spolu s rodiči přenesena na Labe. Tam se ještě chvíli držela u rodičů, ale po čase se také vydala na svoji cestu. Díky kroužkům a zpětným hlášením máme možnost sledovat jejich další dobrodružnou cestu životem.

Jistě teď chápete, proč se pracovníci Agentury ochrany přírody a krajiny ČR spolu s ornitology snaží regulovat dění na Zámeckém rybníce. Důvody, proč je tu rybaření omezeno, jsou přehledně popsány na informačních cedulích, najdete tu také informace o pravidlech krmení. Například zdánlivě tradiční a tolik oblíbené krmení pečivem může vodním ptákům způsobit závažné zdravotní potíže, které často končí smrtí. Mnohem více jim prospěje zelenina. Vhod jim přijdou i slupky od mrkve, petržele či celeru. Stejně jako nadrobno nakrájené listy kedluben, květáku, brokolice nebo salátu. Vodní ptáci si rádi smlsnou i na pšenici, kukuřici, čočce či ovesných vločkách. A pokud vám není líto nějaké té koruny, kupte jim granule pro vrubozobé ptáky. Toto krmení je k dostání v obchodech s chovatelskými potřebami a není nijak drahé.

                                                                                                                                                                                                                                                                                         autor: Správa CHKO České středohoří

 

Počet zobrazení: 269 Naposledy změněno: 08.07.2022 - 09:33
Sdílet

Základní údaje

 • Statutární město Děčín
  Magistrát města Děčín
  Ing. Jiří Anděl, CSc.
  primátor města
  Ing. Martin Kříž
  tajemník úřadu
  Budova A1:
  Mírové nám. 1175/5, 405 38 Děčín
  50°46'25.7"N 14°11'44.3"E
  Budova B1:
  28. října 1155/2, 405 02 Děčín I
  50°46'58.5"N 14°12'57.2"E
  IČO: 00261238; DIČ: CZ00261238
  +420 412 593 111
  Úřední hodiny magistrátu
  posta@mmdecin.cz
  Datová schránkadatová schránka
   statutárního města Děčín: x9hbpfn
  Datová schránkadatová schránka
   Magistrátu města Děčín: nj6wxpq
    

Rychlý kontakt

Máte-li dotaz, který chcete uveřejnit na našich webových stránkách, použijte, prosím, sekci Dotazy občanů. Tento formulář slouží pouze pro rychlý kontakt s úřadem.
Zbývající počet znaků: 1000
Odesláním zprávy souhlasíte se zpracováním osobních údajů (GDPR).

Něco málo o Děčínu

47951
obyvatel (r. 2021)
43
průměrný věk
118
rozloha (km²)
35
městských částí
448
ulic
Děčín je nejníže položené město v České republice, ležící na soutoku Labe a Ploučnice. Jeho centrum má nadmořskou výšku 135 metrů. Jedná se o významný říční přístav a důležitou dopravní křižovatku (stýká se zde pět železničních tratí, prochází jím i 1. železniční koridor a několik významných silničních tahů).

Rodáci: spoluzakladatel Sokola prof. Miroslav Tyrš, matematik Johann Radon, topmodelka Karolína Kurková, herci Jiří Bartoška a Jiří Maryško, zpěváci Sámer Issa a Sabina Křováková, sportovci Vladimír Šmicer, Tomáš Kraus a řada dalších osobností.

ISO 9001:2015

SGS Česká RepublikaStatutární město Děčín, Magistrát města Děčín je držitelem certifikátu kvality od mezinárodní firmy SGS se sídlem ve Švýcarsku.

Veřejné zakázky

Člen Platformy odpovědného veřejného zadávání

Město pro byznys

Město pro byznys

Přívětivý úřad

Přívětivý úřad 2019Přívětivý úřad 2021
2. místo
v Ústeckém kraji.
Potvrzeno
Ministerstvem vnitra
České republiky.

Back to top