Nastavení přístupnosti

mobilni rozhlas
01.02.2024 - 13:14

Děčín má zájem o 5G kamery, pořídit je chce z dotace

Autor:

Děčín se chystá na výrazný krok vpřed směrem k modernizaci a rozšíření městského kamerového systému. Na posledním zasedání zastupitelstva byla jednomyslně schválena žádost o dotaci na pořízení 5G kamer a souvisejícího softwarového vybavení pro analýzu videozáznamů. Žádost o dotaci město podává v rámci výzvy s názvem „Demonstrativní aplikace ekosystému sítí 5G pro chytrá města, obce a regiony“.

Celkové náklady na projekt se odhadují na téměř dvacet milionů korun. Pokud bude město úspěšné, dotace pokryje sto procent nákladů, město uhradí pouze daň z přidané hodnoty. Zastupitelé v rámci diskuse podpořili rozvoj kamerového systému s tím, že je nutné důkladně vyhodnotit stávající náklady na provoz městských kamer.

Pro městskou policii by v případě úspěchu projektové žádosti znamenalo pořízení nového softwarového vybavení a kamer výrazný technologický posun.

„Investice do 5G kamer a moderního softwaru představuje klíčový prvek v našem úsilí o bezpečnější město. Tato technologická změna umožní městské policii efektivnější práci, násobně rychlejší vyhodnocování záznamů, získávání kvalitnějšího důkazního materiálu a rovněž získávání potřebných dat, se kterými lze následně pracovat např. při plánování oprav, rekonstrukcí nebo změn dopravy. Výrazným prvkem bude i včasné varování v reálném čase, pokud kamera zaznamená nějakou mimořádnou událost,“ uvedl náměstek primátora Ondřej Smíšek (Náš Děčín), který podání žádosti inicioval.

Systém bude sestávat z až patnácti 5G kamer, strategicky umístěných na klíčových místech města. Zaměří se zejména na vjezdy a výjezdy z města a na lokality, kde městská policie eviduje častější stížnosti na narušování veřejného pořádku. Systém je navíc koncipován jako mobilní. Kamery tak lze s minimálními náklady přemisťovat na jiná zájmová místa.
Ředitel městské policie Marcel Horák doplnil, že zavedení postupné automatizace analýzy obrazu bylo v rámci pracovních skupin, které se zabývají bezpečností, dlouho diskutováno.

„Počítali jsme, že v horizontu několika málo let bude tato technologická změna nutností. Tak, jak je projekt koncipován, určitě povede ke zvýšení efektivity našich hlídek a k posílení pocitu bezpečí. Výbornou zprávou bude pořízení nových kamer pro Policii České republiky, která naše záznamy v hojné míře využívá,“ dodal ředitel Horák.

Počet zobrazení: 300
Sdílet

Základní údaje

 • Statutární město Děčín
  Magistrát města Děčín
  Ing. Jiří Anděl, CSc.
  primátor města
  Ing. Martin Kříž
  tajemník úřadu
  Budova A1:
  Mírové nám. 1175/5, 405 38 Děčín
  50°46'25.7"N 14°11'44.3"E
  Budova B1:
  28. října 1155/2, 405 02 Děčín I
  50°46'58.5"N 14°12'57.2"E
  IČO: 00261238; DIČ: CZ00261238
  +420 412 593 111
  Úřední hodiny magistrátu
  posta@mmdecin.cz
  Datová schránkadatová schránka
   statutárního města Děčín: x9hbpfn
  Datová schránkadatová schránka
   Magistrátu města Děčín: nj6wxpq
    

Něco málo o Děčínu

47951
obyvatel (r. 2021)
43
průměrný věk
118
rozloha (km²)
35
městských částí
448
ulic
Děčín je nejníže položené město v České republice, ležící na soutoku Labe a Ploučnice. Jeho centrum má nadmořskou výšku 135 metrů. Jedná se o významný říční přístav a důležitou dopravní křižovatku (stýká se zde pět železničních tratí, prochází jím i 1. železniční koridor a několik významných silničních tahů).

Rodáci: spoluzakladatel Sokola prof. Miroslav Tyrš, matematik Johann Radon, topmodelka Karolína Kurková, herci Jiří Bartoška a Jiří Maryško, zpěváci Sámer Issa a Sabina Křováková, sportovci Vladimír Šmicer, Tomáš Kraus a řada dalších osobností.

ISO 9001:2015

SGS Česká RepublikaStatutární město Děčín, Magistrát města Děčín je držitelem certifikátu kvality od mezinárodní firmy SGS se sídlem ve Švýcarsku.

Veřejné zakázky

Člen Platformy odpovědného veřejného zadávání

Město pro byznys

Město pro byznys

Přívětivý úřad

Přívětivý úřad 2019Přívětivý úřad 2023
2. místo
v Ústeckém kraji.
Potvrzeno
Ministerstvem vnitra
České republiky.

Back to top