mobilni rozhlas
18.06.2024 - 09:08

Tvoříme Děčín 2024: Děčíňáci přihlásili 27 návrhů

Autor:

Možnost navrhnout svůj nápad do letošního ročníku participativního rozpočtu Tvoříme Děčín skončila. Obyvatelé města podali celkem 27 návrhů, ty nyní na magistrátu čeká posouzení, zda je bude technicky i finančně možné vytvořit. O tom, které ze sedmadvaceti projektů ve městě vzniknou, rozhodne v září hlasování veřejnosti.

„Jsem rád, že se občané zapojili do letošního ročníku Tvoříme Děčín a přinesli spoustu zajímavých nápadů na vylepšení našeho okolí,“ uvedl náměstek primátora pro rozvoj města a IT Ondřej Smíšek (Náš Děčín).

Úředníci magistrátu nyní všechny přijaté návrhy posuzují. Ty, které bude možné realizovat, postoupí do veřejného hlasování. Navrhovatelé jednotlivých nápadů ještě dostanou začátkem září možnost své projekty představit a podpořit je právě před spuštěním hlasování. Pokud jste už teď zvědaví, jaké projekty si obyvatelé města letos přejí vytvořit, můžete si podané návrhy prohlédnout na webových stránkách www.tvorimedecin.cz.

Participativní rozpočet umožňuje, aby se lidé zapojili do rozhodování o rozvoji své obce. Jeho první ročník se v Děčíně uskutečnil v roce 2018. Pro letošní rok vedení města vyčlenilo na Tvoříme Děčín 2,5 milionu. Projekty z minulých ročníků město postupně dokončuje.

Další dva projekty z předchozích ročníků Tvoříme Děčín jsou na světě
Prvním z nápadů, který se podařilo dokončit, je workoutové hřiště. To najdete v Děčíně VI-Letné v Albánské ulici. Malí návštěvníci si tady mohou užít lanový žebřík, lezeckou stěnu, šplhací lano i spoustu dalších zajímavých herních prvků. Velcí zase mohou využít ke cvičení workoutovou sestavu a pro ty, kteří na hřišti chtějí trénovat svou mysl, je připraven herní stůl, na kterém jsou zabudované plochy pro šachy, Člověče, nezlob se nebo vrhcáby. Částka, za kterou byl projekt z roku 2022 dokončen, byla 425 tisíc korun.

Další projekt, který se nedávno podařilo dovést do cíle, je Pohádkový les Děčín. Ten najdete na místě, které je veřejně celoročně přístupné a dá se na něj přijít z konce ulice Slovanská nebo jiných dalších přístupových cest. Cílem tohoto nápadu bylo využít příměstský les a vytvořit v něm přírodní areál pro odpočinek rodin s dětmi a podpořit tím trávení volného času v přírodě. V pohádkovém lese můžete najít malý úkryt před náhlým deštěm, ježibabu se sovou na rameni, totem, letící sovu, lesního skřítka, lavici s medvědem a spoustu dalších prvků.

U všech se dá navíc něco zajímavého zažít. Například u lavice s medvědem si můžete uvařit a nakrmit medvěda nebo jeho neposedné medvídě, u stolečku uspořádat oslavu se svými kamarády a sednout na šneka. Fantazii se meze nekladou. Do projektu byli zapojeni obyvatelé, vlastníci okolních pozemků, úředníci, řezbáři a mnozí další. Díky tomu došlo ke zatraktivnění této příměstské lokality a vytvoření zajímavého výletního cíle, ze kterého je možné dále pokračovat třeba na Popovický vrch. Vznik tohoto projektu vyšel na 425 tisíc korun.

Počet zobrazení: 658 Naposledy změněno: 09.07.2024 - 13:20
Sdílet

Základní údaje

 • Statutární město Děčín
  Magistrát města Děčín
  Ing. Jiří Anděl, CSc.
  primátor města
  Ing. Martin Kříž
  tajemník úřadu
  Budova A1:
  Mírové nám. 1175/5, 405 38 Děčín
  50°46'25.7"N 14°11'44.3"E
  Budova B1:
  28. října 1155/2, 405 02 Děčín I
  50°46'58.5"N 14°12'57.2"E
    
  IČO: 00261238; DIČ: CZ00261238
  +420 412 593 111
  Úřední hodiny magistrátu
  posta@mmdecin.cz
  Datová schránkadatová schránka
   statutárního města Děčín: x9hbpfn
  Datová schránkadatová schránka
   Magistrátu města Děčín: nj6wxpq
    

Něco málo o Děčínu

47951
obyvatel (r. 2021)
43
průměrný věk
118
rozloha (km²)
35
městských částí
448
ulic
Děčín je nejníže položené město v České republice, ležící na soutoku Labe a Ploučnice. Jeho centrum má nadmořskou výšku 135 metrů. Jedná se o významný říční přístav a důležitou dopravní křižovatku (stýká se zde pět železničních tratí, prochází jím i 1. železniční koridor a několik významných silničních tahů).

Rodáci: spoluzakladatel Sokola prof. Miroslav Tyrš, matematik Johann Radon, topmodelka Karolína Kurková, herci Jiří Bartoška a Jiří Maryško, zpěváci Sámer Issa a Sabina Křováková, sportovci Vladimír Šmicer, Tomáš Kraus a řada dalších osobností.

Digitální služby státu

portal obcana PORTÁL OBČANA
Nejrychlejší cesta ke službám státu. Snadná správa dokladů, výpisů z rejstříků, ale i datové schránky.
   
edoklady eDOKLADY
Nová éra prokazování totožnosti je tu! Všechna pracoviště magistrátu přijímají eDoklady.

ISO 9001:2015

SGS Česká RepublikaStatutární město Děčín, Magistrát města Děčín je držitelem certifikátu kvality od mezinárodní firmy SGS se sídlem ve Švýcarsku.

Veřejné zakázky

Člen Platformy odpovědného veřejného zadávání

Město pro byznys

Město pro byznys

Přívětivý úřad

Přívětivý úřad 2019Přívětivý úřad 2023
2. místo
v Ústeckém kraji.
Potvrzeno
Ministerstvem vnitra
České republiky.

Back to top