mobilni rozhlas
16.11.2023 - 11:02

Rozhovor: Adventní program bude pestrý, nachystali jsme řadu novinek

Autor:

Za dva týdny začíná advent. Na přípravě programu vánočních akcí již několik měsíců intenzivně pracuje tým Městského centra kultury a cestovního ruchu, který vede Markéta Lakomá. Zeptali jsme se jí na podrobnosti k organizaci a programu děčínských Vánoc. 

 

Hodně se diskutuje o místě, kde proběhne rozsvícení vánočního stromu. Proč se město rozhodlo pro prostor právě pod městskou knihovnou?
Vánoční program se začíná připravovat již před prázdninami a v té době nebylo zcela jasné, zda bude hotová další etapa oprav kašny na Masarykově náměstí. Rada města proto rozhodla o místě konání akce Rozsvícení stromu pod knihovnou, stejně jako tomu bylo i loni.

Probíhající oprava kašny je jediným důvodem?
Není. V loňském roce se místo osvědčilo. Ano, můžete namítat, že je to parkoviště, ale s výhledem na dominanty města. V průběhu roku se tady koná spousta akcí, a to hned z několika důvodů. Je zde mnohem více prostoru bez nutnosti jakkoliv omezit dopravu a vytvářet objízdné trasy pro hromadnou autobusovou dopravu. Nemusíme žádat krajský úřad o uzavření průtahové komunikace. Jsou zde velmi pěkné veřejné toalety, což se možná zdá nepodstatné, ale opak je pravdou. Nikomu se nechce chodit na mobilní TOI TOI. Stánkaři zde mají k dispozici vodu, kterou potřebují pro prodej nápojů a občerstvení. Městské policii se výrazně lépe monitoruje prostor a může se tak předcházet nepříjemným věcem. A v neposlední řadě je zde zázemí pro účinkující i pro organizační tým.

V loňském roce ale mnozí místo kritizovali.
Ano, máte pravdu. Vše má svá pozitiva i negativa. Město bohužel nedisponuje množstvím jednotných stánků. Také nebylo ideální umístění kolotočů, kterými jsme chtěli zabavit děti, aby rodiče měli více času pro sebe. Vzali jsme si poučení z věcí, které se nám nelíbily, a letos chceme prostor více zútulnit. Oslovili jsme také stánkaře a snažili se vybrat lepší sortiment. Loni stánkaře zajišťovala agentura. Byli jsme zklamaní a nespokojení s jejím výběrem. Doufáme, že letos bude úroveň lepší. Přikoupili jsme plynové ohřívače, barové stolky a dekorace na stánky.

Prostranství pod knihovnou ale není jediným místem, kam mohou lidé zajít za vánoční atmosférou.
Letos jsme se mnohem více soustředili na Křížovou ulici a Husovo náměstí. V Křížové ulici se velmi osvědčil projekt Živá Křížovka, který jsme připravili na letní sezónu. Snažili jsme se tedy vytvořit něco podobného i na zimu a vznikl projekt Vánoční ulička. Již na jaře jsme nechali v rámci Dřevosochání vytvořit betlém, objednali jsme zpívající strom. Ulici nazdobíme světly a podařilo se nám domluvit více prodejců do dřevěných stánků. Mělo by jich být otevřeno každý den osm až do konce roku. Spolupracujeme s místními podnikateli, se kterými je radost pracovat. Vánoční ulička se otevře už za týden 26. listopadu. Pevně věříme, že si každý najde místo, kde bude spokojený, a užije si příjemnou vánoční atmosféru s rodinou a přáteli.

Budou letos vánoční akce i na Husově náměstí?
Ano, také na Husově náměstí jsme vycházeli z loňského roku. Posunuli jsme středeční Zpívání se svařákem na pozdější čas. Přidali jsme stánky, které budou otevřeny do Tří králů a vymysleli jsme několik dalších akcí.

Kdy na Husově náměstí bude trh?
V sobotu 16. prosince. Vystoupí zde zajímaví hosté s vánočním programem a nebudou chybět ani řemeslné stánky. Další akcí bude Zuškohraní, odpoledne určené pouze pro žáky místní Základní umělecké školy. Naprostou novinkou pak budou dva dny Open mic – což znamená, že si může přijít na podium zahrát nebo zazpívat kdokoliv. K dispozici bude mít skvělého zvukaře a vybrat si bude moci třeba do klobouku.

To je vše, co zajišťujete?
Není. Je ještě několik dalších akcí. Ale naším úkolem je vyplnit čas, kdy nejsou trhy na zámku, v muzeu nebo třeba Na Skřivance. Program připravujeme od května a vězte, že vůbec není jednoduché sehnat kvalitní umělce. Leckdy jsou zamluvení na roky dopředu. Ani stánkaři se o Děčín zatím zrovna moc neperou. Je to práce mnoha lidí a vrcholí ve dny jednotlivých akcí, kdy je tým od časných ranních hodin do pozdních večerních na nohou. Tato práce nejde dělat bez elánu a nadšení.

 

Vanoce program

Počet zobrazení: 2762 Naposledy změněno: 07.12.2023 - 14:55
Sdílet

Základní údaje

 • Statutární město Děčín
  Magistrát města Děčín
  Ing. Jiří Anděl, CSc.
  primátor města
  Ing. Martin Kříž
  tajemník úřadu
  Budova A1:
  Mírové nám. 1175/5, 405 38 Děčín
  50°46'25.7"N 14°11'44.3"E
  Budova B1:
  28. října 1155/2, 405 02 Děčín I
  50°46'58.5"N 14°12'57.2"E
    
  IČO: 00261238; DIČ: CZ00261238
  +420 412 593 111
  Úřední hodiny magistrátu
  posta@mmdecin.cz
  Datová schránkadatová schránka
   statutárního města Děčín: x9hbpfn
  Datová schránkadatová schránka
   Magistrátu města Děčín: nj6wxpq
    

Něco málo o Děčínu

47951
obyvatel (r. 2021)
43
průměrný věk
118
rozloha (km²)
35
městských částí
448
ulic
Děčín je nejníže položené město v České republice, ležící na soutoku Labe a Ploučnice. Jeho centrum má nadmořskou výšku 135 metrů. Jedná se o významný říční přístav a důležitou dopravní křižovatku (stýká se zde pět železničních tratí, prochází jím i 1. železniční koridor a několik významných silničních tahů).

Rodáci: spoluzakladatel Sokola prof. Miroslav Tyrš, matematik Johann Radon, topmodelka Karolína Kurková, herci Jiří Bartoška a Jiří Maryško, zpěváci Sámer Issa a Sabina Křováková, sportovci Vladimír Šmicer, Tomáš Kraus a řada dalších osobností.

Digitální služby státu

portal obcana PORTÁL OBČANA
Nejrychlejší cesta ke službám státu. Snadná správa dokladů, výpisů z rejstříků, ale i datové schránky.
   
edoklady eDOKLADY
Nová éra prokazování totožnosti je tu! Všechna pracoviště magistrátu přijímají eDoklady.

ISO 9001:2015

SGS Česká RepublikaStatutární město Děčín, Magistrát města Děčín je držitelem certifikátu kvality od mezinárodní firmy SGS se sídlem ve Švýcarsku.

Veřejné zakázky

Člen Platformy odpovědného veřejného zadávání

Město pro byznys

Město pro byznys

Přívětivý úřad

Přívětivý úřad 2019Přívětivý úřad 2023
2. místo
v Ústeckém kraji.
Potvrzeno
Ministerstvem vnitra
České republiky.

Back to top